logo TyfloCentra Brno, o.p.s. - odkaz na úvodní stranu

Slepotou život nekončí...Tmavomodrý festival 2009 (jubilejní 20. ročník)

Základní informace a pozvánka

Již po dvacáté se v Brně v polovině května sejdou nejen z České republiky děti a mladí lidé, kterým osud nedopřál zdravý zrak, aby ukázali světu, co se naučili a jak se umí radovat ze života. Organizátorem mezinárodního hudebního festivalu zrakově postižených dětí a mládeže je Brněnské kulturní centrum, příspěvková organizace Statutárního města Brna.

Festival letos začíná koncertem ve čtvrtek 14. května od 17 hodin v Červeném kostele, kde budou účinkovat pěvecké sbory ze speciálních školských zařízení se svými hosty. Velká koncertní přehlídka bude již tradičně v pátek 15. května v odpoledních hodinách v Sále Břetislava Bakaly (tzv. Bílý dům na Žerotínově náměstí v Brně). Hlavní koncert je přístupný po celou dobu konání a vstupné je dobrovolné.

Společnost TyfloCentrum Brno, o.p.s., která již 8 let nabízí služby pro nevidomé a slabozraké v Jihomoravském kraji, pro vás již tradičně připravila doprovodné akce, které se staly neodmyslitelnou součástí Tmavomodrého festivalu.

Dvoudenní výstava kompenzačních pomůcek

Kdy na výstavu?

Vystavovatelé

Adaptech, s.r.o., Praha

AOS - automatický obnovovací a zálohovací systém, verze 2.0, zcela přepracovaná koncepce obsahuje celou řadu nových funkcí a vylepšení.

Produkty společnosti Dolphin

Produkty společnosti GW Micro

Produkty společnosti Humanware

Kamerové lupy

ACE Design, s.r.o., Brno

Winmonitor

Asistent

Elvos, s.r.o., Brno

Galop, s.r.o., Praha

Speciální software

Speciální hadware

Mobilní telefony s hlasovým výstupem - program Mobile Speak s hlasem Eliška

Kamerové lupy

Patrik Pospíšil, Hranice

Ozvučený mobilní telefon a PDA

Sagitta Ltd., Brno

Optické pomůcky

Spektra v.d.n., Praha

Speciální software

Kamerové (televizní) lupy

Talks, ozvučený telefon

Pomůcky pro nevidomé

Během výstavy budete mít také možnost zakoupit si pomůcky ze sortimentu Tyflopomůcek Olomouc nebo domů přivést jako dárek výrobek z výtvarné dílny pro nevidomé, či košík z Dědiny.

K dispozici bude i kniha nevidomého Jiřího Maršálka Hledání a snění s CD obsahující zvukovou nahrávku recitace básní v podání brněnského herce Ladislava Lakomého. Cena knihy je pro tuto výstavu snížena na 150 Kč a tímto příspěvkem můžete přispět na další literární počiny nevidomých autorů.

Podařilo se zajistit část prostoru v sousední budově, prostor pro výstavu se zvětší, což návštěvníci oceníme zejména v pátek.

Nebude chybět ani prezentace škol výcviku vodicích psů. Středisko výcviku vodicích psů SONS Praha bude před budovou pro vás připraveno v pátek 15. května od 13 do 18 hodin, Škola pro výcvik vodicích psů Milana Dvořáka z Adamova pak v sobotu 16. května od 9 do 13 hodin.

Setkání zrakově postižených uživatelů výpočetní techniky

Zatímco pro malé účastníky bude v sobotu připraven malý výlet, který odpoledne zakončí koncertem v latinskoamerickém rytmu, sobotní dopoledne je v malém sále Bílého domu připraveno setkání zrakově postižených uživatelů výpočetní techniky. Můžete se těšit na novinky z oblasti mobilních telefonů a navigačních systémů, představen bude i nový braillský řádek Brailliant. Začátek sobotního setkání je plánován na 9.30.

Program a zvukové nahrávky ze sobotního setkání zrakově postižených uživatelů ICT

UPOZORNĚNÍ: Kvalita nahrávek odpovídá prostředí a účelu, za kterým byly pořízeny. Neočekávejte proto záznam se studiovou kvalitu zvuku. Účelem nahrávek je poskytnout informace, které na setkání zazněly, i těm, kteří se jej nemohli zúčastnit, v poslouchatelné kvalitě. Děkujeme za pochopení.

Nahrávky jsou zveřejněny se souhlasem přednášejících.

Nahrál Radek Pavlíček, zpracoval Jiří Fenz.

Tip: nahrávky jsou ke stažení i přes službu RapidShare.com. Tento způsob stažení nahrávek je výhodný obzvlášť pro vlastníky premium účtu služby RapidShare.com kvůli výrazně vyšší rychlosti stahování dat.

  1. Úvodní slovo (mp3; 5 MB) - Josef Konečný, Hana Bubeníčková, TyfloCentrum Brno, o.p.s.
  2. mobil nejen na volání (mp3; 14 MB) - prezentace nových aplikací pro zrakově postižené, vyvinutých pro mobilní telefony s operačním systémem Symbian, ozvučené odečítacím programem Mobile Speak - Galop, s.r.o.
  3. Loadstone - navigace (mp3; 11 MB) - opensource navigační GPS software, běžící na systémech Symbian - Jiří Fenz, TyfloCentrum Brno, o.p.s.
  4. navigační systém do interiérů "NaviTerier" (mp3; 12,4 MB) - Fakulta elektrotechniky ČVUT Praha
  5. Diskrétní informační a naváděcí systém (mp3; 6,3 MB) - Dinasys, s.r.o.
  6. Brailliant, Smart Hal (mp3; 10,2 MB) - Adaptech, s.r.o.
  7. zvětšovač a odečítač do mobilu Talks&Zooms (mp3; 14,8 MB) - Spektra, v.d.n.
  8. Memoriál Zdeňky Vernarské – finále (mp3; 36,8 MB) - Radek Pavlíček, TyfloCentrum Brno, o.p.s.

Zvlášť chceme upozornit na novinku Hlasový vstup a výstup pro ovládání počítače s využitím hlasového ovládání MyVoice v kombinaci s odečítačem WinMonitor. Představení novinky se již nevešlo do sobotního programu. Funkce tohoto systému, který umožní pracovat s počítačem kombinovaně postiženým uživatelům se zrakovým postiženíma a s postižením horních končetin, si můžete vyzkoušet přímo na stánku firmy ACE Design.

Součástí sobotního programu bylo velké finále 2. ročníku Memoriálu Zdeňky Vernarské. Do soutěže se přihlásily opět takřka dvě desítky soutěžících, do velkého finále postoupilo pět nejúspěšnějších.

Fotogalerie na Flickru

Tmavomodrý festival 2009 - fotogalerie


Zpět na Tmavomodré festivaly


Vyhledávání


Regionální střediska


Facebook


Dobrovolnictví

Máme akreditaci Ministerstva vnitra ČR v oblasti dobrovolnické služby.Odborná praxe

Nabízíme praxi studentům sociálních, speciálně pedagogických či výtvarných oborů (VŠ, VOŠ).Dárci


Děkujeme za podporu.


Pravidelně nás dotují


DoporučujemeDotazy

Veškeré připomínky zasílejte na adresu webmaster@tyflocentrumbrno.cz
K jakémukoliv užití textů a obrázků, uveřejněných na tomto serveru, je třeba souhlas provozovatele.
Prohlášení o přístupnosti © TyfloCentrum Brno, o.p.s. 2002-20
Hostováno na WEDOS.CZ