logo TyfloCentra Brno, o.p.s. - odkaz na úvodní stranu

Slepotou život nekončí...Tmavomodrý festival 2010 (21. ročník)

Jaké byly doprovodné akce Tmavomodrého festivalu 2010?

Od 13. do 16. května 2010 proběhl v Brně už 21. ročník mezinárodní přehlídky hudebních vystoupení zrakově postižených dětí a mládeže. Tmavomodrý festival, jak se tato přehlídka jmenuje, již tradičně zorganizovalo Brněnské kulturní centrum a brněnské TyfloCentrum opět připravilo doprovodné akce - dvoudenní výstavu kompenzačních pomůcek a setkání zrakově postižených uživatelů PC.

Výstavy kompenzačních pomůcek se zúčastnily všechny renomované firmy, které v tomto oboru působí, a návštěvníci se opět mohli seznámit s celou řadou novinek. Firma Galop představila projekt Beletrik - čtečku e-knih pro mobilní telefony s hlasovým výstupem Mobile Speak. Výrobní družstvo nevidomých Spektra přivezla jako novinku Dolphin Guide - asistenční program pro snadnou práci s PC. Patrik Pospíšil předvedl svoji koncepci úpravy dotykového telefonu se softwarem PST, firma ACE Design pak program WebText pro usnadnění přístupu k informacím publikovaným na webových stránkách. Firma Adaptech prezentovala nové verze speciálních programů britské firmy Dolphin.

Návštěvníci doprovodné výstavy se také mohli seznámit se sortimentem lup firmy Sagitta nebo si zakoupit pomůcku z nabídky prodejny Tyflopomůcek Olomouc. Prezentace zde měly také speciální školy pro žáky s těžkým postižením zraku a výtvarná dílna pro zrakově postižené Hapateliér, kterou provozuje brněnské TyfloCentrum.

Nechyběly ani prezentace škol výcviku vodicích psů před budovou Bílého domu – Střediska výcviku vodicích psů SONS ČR z Prahy a Školy pro výcvik vodicích psů Milana Dvořáka z Adamova, které jsou členy Mezinárodní federace škol vodicích psů.

Brněnské TyfloCentrum od března tohoto roku realizuje projekt příhraniční spolupráce s Rakouskem Ani nevidomé hranice nerozděluje. Dino Banjanovic a Denise Postl vystoupili na páteční veřejné přehlídce koncertních vystoupení škol a jednotlivců se 4 písněmi s klavírem. Účast dětí z Bundes-Blindenerziehungsinstitutu ve Vídni, který je naší partnerskou organizací, na Tmavomodrém festivalu, byla první společnou akcí pod hlavičkou tohoto projektu.

Letošní ročník doprovodných akcí Tmavomodrého festivalu se dle zájmu i reakcí účastníků vydařil, takže nám teď už nezbývá než se těšit na příští rok, kdy proběhne jubilejní 20. setkání zrakově postižených uživatelů PC.

Velké poděkování závěrem patří paní ředitelce Centra dětských odborných zdravotnických služeb, MUDr. Rút Svobodové, která nám umožnila zvětšit výstavní plochu v prostoru Polikliniky „Bílý dům“.

Setkání zrakově postižených uživatelů výpočetní techniky

Zvukové nahrávky ze sobotního setkání zrakově postižených uživatelů ICT

UPOZORNĚNÍ: Kvalita nahrávek odpovídá prostředí a účelu, za kterým byly pořízeny. Neočekávejte proto záznam se studiovou kvalitu zvuku. Účelem nahrávek je poskytnout informace, které na setkání zazněly, i těm, kteří se jej nemohli zúčastnit, v poslouchatelné kvalitě. Děkujeme za pochopení.

Nahrávky jsou zveřejněny se souhlasem přednášejících. Děkujeme.

Nahrál Radek Pavlíček, zpracoval Jiří Fenz.

Součástí sobotního setkání zrakově postižených uživatelů PC bylo i finále 3. ročníku soutěže pro nevidomé uživatele počítačů s názvem Memoriál Zdeňky Vernarské. Vitězem se stal pan Jiří Stejskal, který si odnesl hodnotnou cenu - SMA odečítače obrazovky JAWS v hodnotě 8 000 Kč, kterou do soutěže věnovala firma Galop, výhradní dovozce tohoto programu do České republiky. Ani další finalisté nepřišli zkrátka a odnesli si ceny od dalších sponzorů - výrobního družstva nevidomých Spektra a firem NWT Computer a ACE Design. Vítězi i dalším finalistům blahopřejeme a sponzorům děkujeme za pěkné a hodnotné ceny.

Fotogalerie na Flickru

Tmavomodrý festival 2010, 14. a 15. 5. 2010


Zpět na Tmavomodré festivaly


Vyhledávání


Regionální střediska


Facebook


Dobrovolnictví

Máme akreditaci Ministerstva vnitra ČR v oblasti dobrovolnické služby.Odborná praxe

Nabízíme praxi studentům sociálních, speciálně pedagogických či výtvarných oborů (VŠ, VOŠ).Dárci


Děkujeme za podporu.


Pravidelně nás dotují


DoporučujemeDotazy

Veškeré připomínky zasílejte na adresu webmaster@tyflocentrumbrno.cz
K jakémukoliv užití textů a obrázků, uveřejněných na tomto serveru, je třeba souhlas provozovatele.
Prohlášení o přístupnosti © TyfloCentrum Brno, o.p.s. 2002-20
Hostováno na WEDOS.CZ