logo TyfloCentra Brno, o.p.s. - odkaz na úvodní stranu

Slepotou život nekončí...Vánoční dílna v Brně 15. - 16. 12. 2008

Na adventním věnci už hořela třetí svíce, Vánoce se nezadržitelně přibližují. A tak přišel čas, abychom zabalili dárečky pro své nejbližší, abychom si vyrobili něco pěkného k ozdobení slavnostního stolu, abychom svým blízkým vlastnoručně vytvořili nějaké maličkosti pro radost. Vždyť právě dárečky, které sami a s láskou vyrobíme, potěší mnohdy nejvíc. Pracovníci TyfloCentra v Brně na pondělí a úterý (15. a 16. prosince) přichystali pro své klienty vánoční dílnu plnou nápadů a možností k vyrábění. Kdo chtěl, věnoval se výrobě svíček z voskových plátů, jiní vytvářeli ubrousky a prostírání s vánočními motivy pomocí foukacích fixů. Ke slovu přišla i tradiční technika – tiskátka z brambor, z jejichž pomocí měli klienti možnost vytvořit si vlastní papír na balení dárků. Připraveny k potisku byly i stužky – na převazování dárků. Hlavním a všemi velmi očekávaným bylo také vyrábění z pedigu. Většina si pletla pedigové komety a hvězdičky. A nesmíme zapomenout ani na výrobu vánočního věnce – krásně provoněl celou klubovnu. Celodennímu snažení dělal společnost malý vánoční stromeček a keramický Betlém, naaranžovaný v jednom koutě klubovny. V úterý si klienti mohli upéct vánočky a nazdobit perníčky.

Po celou dobu vánoční dílny se klienti střídali u všech činností, které je zajímaly. A byli i takoví, kteří neodolali a vyzkoušeli všechno. Vánoční atmosféru nám dotvářely koledy, které se linuly z magnetofonu. Pohoda, klid a příjemná atmosféra – tak by se dala vánoční dílna charakterizovat nejvýstižněji. U práce se dalo příjemně povídat a všichni jsme toho v hojné míře využívali. Kromě klientů z Brna a blízkého okolí přijel vyrábět i Jofa ze Znojma. Vánoční dílna byla totiž nejen o vyrábění, ale také o setkávání přátel, kteří na sebe v průběhu roku mají méně času, než by si přáli. A právě v předvánočním shonu je potřeba udělat si čas na taková setkání, která nám přinesou klid a mír, která nám připomenou duchovní smysl Vánoc.

Vánoční dílny byly zakončeny vánoční besídkou, na které se sešli všichni klienti pravidelných aktivit. Vládla příjemná pohoda a klid. Motto letošní besídky bylo Vánoce ve světě, a tak se povídalo o tom, jak se slaví Vánoce v Grónsku, v Bulharsku, Americe, Indii, v Bullerbinu a jinde. Na kytaru hrál Petr Škranc. Jedly se dobroty, které připravili klienti a po skončení besídky jsme všichni odcházeli domů s krásným pocitem těšení se na Vánoce.

Na přípravě a realizaci vánoční dílny a besídky se podíleli mnozí pracovníci TyfloCentra – Eliška Škrancová, Tereza Kozderová, Dagmar Zugárková a Jana Puchegger Chadalíková, Zlata Zumrová - a patří se jim za to poděkovat. Bylo ale potřeba každé ochotné a pracovité ruky, takže dík patří i našim dobrovolnicím – Veronice Havlíčkové, Martině Bártové, Daniele Střihavkové, Ivě Kaňokové, Veronice Grbavčíkové a Evě Moltašové. A protože Vánoce jsou svátky klidu, míru a pohody, sluší se víc než kdy jindy zavzpomínat a poděkovat všem, kdo pro nás během uplynulého roku něco dobrého udělali. Zůstala mi tedy milá a příjemná povinnost poděkovat Daniele Střihavkové, která nám všem v TyfloCentru věnovala během minulého roku mnoho hodin ze svého volného času, podílela se na realizaci některých Hapateliérů, byla k dispozici, když bylo potřeba.

Fotogalerie na Picasa Web

Vánoční dílna 15. a 16. 12. 2008

Zpět na Vánoční dílny


Vyhledávání


Regionální střediska


Facebook


Dobrovolnictví

Máme akreditaci Ministerstva vnitra ČR v oblasti dobrovolnické služby.Odborná praxe

Nabízíme praxi studentům sociálních, speciálně pedagogických či výtvarných oborů (VŠ, VOŠ).Dárci


Děkujeme za podporu.


Pravidelně nás dotují


DoporučujemeDotazy

Veškeré připomínky zasílejte na adresu webmaster@tyflocentrumbrno.cz
K jakémukoliv užití textů a obrázků, uveřejněných na tomto serveru, je třeba souhlas provozovatele.
Prohlášení o přístupnosti © TyfloCentrum Brno, o.p.s. 2002-20
Hostováno na WEDOS.CZ