K Antoníčkovi jsme se chystali už v červnu, ale vzhledem k nepříznivému počasí jsme místo na procházku šli do chráněné kavárny Práh. Tentokrát už nám byla příroda nakloněna, a tak se procházka uskutečnila.
Od autobusové zastávky Divišova čtvrť jsme pokračovali jednou z bývalých brněnských dělnických kolonií směrem na Lesnou. Cesta vedla částečně lesem a částečně okolo zahrádek. Měli jsme možnost vnímat přírodu v babím létě. Cílem našeho putování byla návštěva údolí u Antoníčka, kde se nachází kaplička a pramen. Z místních materiálů jsme se dověděli, že kaplička byla v nedávné době renovovaná. Obnovu kapličky a protipovodňové úpravy na toku inicioval Farní úřad Královo Pole. V minulosti byly totiž velkým problémem přívalové vlny v místě kapličky, způsobené svedenými vodami ze dvou výše položených továren (sodovkárna, Kras). Před dávnými časy zde přebýval poustevník a voda zde pramenící měla pověst zázračné. Když v polovině 19. století Brno zachvátil mor, velká procesí lidu si zde vyprosila konec nemoci. Na počest této události zde byla postavena kaplička. V roce 1888 se u kapličky setkali členové českých spolků a z výtěžku výletu byla postavena první česká mateřská škola v Brně. Vždy v nejbližší neděli 13. června se zde konají Antonínské poutě.
Vycházka byla dlouhá 5 kilometrů, účastnili se jí především klienti v seniorském věku, a tak všem patří velký obdiv a uznání, že i přes svůj zrakový handicap jsou ochotni trávit volný čas aktivně a vnímat krásy přírody všemi smysly.
Vycházka k Antoníčkovi pod Lesnou, 18. 9. 2009 |
Nabízíme praxi studentům sociálních, speciálně pedagogických či výtvarných oborů (VŠ, VOŠ).
Děkujeme za podporu.
Veškeré připomínky zasílejte na adresu webmaster@tyflocentrumbrno.cz
K jakémukoliv užití textů a obrázků, uveřejněných na tomto serveru, je třeba
souhlas provozovatele.
Prohlášení o přístupnosti © TyfloCentrum Brno, o.p.s. 2002-20
Hostováno na WEDOS.CZ