logo TyfloCentra Brno, o.p.s. - odkaz na úvodní stranu

Slepotou život nekončí...



Soutěž ve čtení a psaní Braillova písma, 28. 3. 2009

Krajská koordinační rada SONS ve spolupráci se společností TyfloCentrum Brno pořádala v sobotu 28. března 2009 od 9 do 16 hod. v prostorách na Chaloupkově ulici v Brně krajské kolo soutěže, která je součástí celostátní soutěže věnované 200. výročí narození Louise Brailla. Louis Braill sestavil v roce 1825 hmatem čitelné písmo pro nevidomé, které se prosadilo v celém světě. Braillova písmena jsou vytvořena ze dvou vertikálních sloupců o třech vystouplých hmatem čitelných bodech. Rozměry písmen zhruba odpovídají rozměrům bříška prstu (obvykle ukazováčku), kterým se čte. Soustava je skutečnou abecedou rozměrem i obsahem. Je plně ortografická. Je proto rovnocenná kterémukoliv kulturnímu písmu.

Soutěžit mohli nevidomí od narození i ti, co ztratili zrak později.

Kategorie soutěže pro naše krajské kolo byly tyto:

Znojmo v této soutěži reprezentovala 2 mladá děvčata, Kristýna Zapletalová a Petra Šeneklová, klientky znojemského střediska TyfloCentra. Obě znojemské soutěžící se rozhodly, že se zúčastní tří disciplín, a to: čtení textu v Braillově písmu, psaní textu na psacím stroji pro nevidomé a psaní textu na počítačové klávesnici. Na soutěž jsme s děvčaty jely autobusem v 7:40 ze Znojma. Den byl opravdu náročný. V Brně nás čekala u autobusu jedna z našich dobrovolnic, Leila Chadalíková. Pomohla nám dojít bezpečně na místo soutěže. Bezpečnost je pro nás na všech našich akcích prioritou číslo jedna. Soutěž začala v 9:30 úvodním proslovem hlavní organizátorky, předsedkyně Krajské koordinační rady SONS Marie Hauserové. Soutěžící přivítala i ředitelka TyfloCentra Brno, RNDr. Hana Bubeníčková a šéfredaktor časopisu Zora, PhDr. Jiří Reichel. A pak už se šlo soutěžit. Petra a Kristýna byly na této soutěži poprvé a měly v ostatních soutěžících velkou konkurenci. Mnozí totiž byli již na předchozích ročnících této soutěže a měli zkušenosti, které našim děvčatům chyběly. Co ale holkám nechybělo, byla chuť nejen soutěžit, ale také se umístit co nejlépe. Během čekání se děvčata seznámila s dalšími soutěžícími a veselému štěbetání nebylo konce.

„Moc se mi to líbilo, seznámila jsem se tam s novými lidmi, nechyběla sranda a mám větší přehled o pomůckách pro nevidomé“, řekla mi po soutěži Kristýna. A Petra dodala: “Moc se mi tam líbilo, skvěle jsem se pobavila a seznámila s novými lidmi.“

Opravdu příjemným překvapením pak bylo umístění děvčat v disciplíně psaní textu na počítačové klávesnici. Petra Šeneklová se umístila na 3. místě a hned za ní skončila na 4. místě Kristýna Zapletalová. Právě v této disciplíně byla velká konkurence (12 soutěžících). Bylo vidět, že výpočetní technika dnes otvírá pro nevidomé stále větší možnosti a že právě mladí si s počítači rozumí více, než kdokoliv jiný.

V psaní textu na psacím stroji pro nevidomé se ze 16 účastníků Petra umístila na 5. a Kristýna na 6. místě. Ve čtení textu v bodovém Braillově písmu skončila Kristýna ve velké konkurenci mnohem starších a zkušenějších účastníků také na 6. místě.

Pro vítěze byly připraveny pěkné ceny, pro všechny účastníky pak pamětní listy – v černotisku i v bodovém Braillově písmu.

Děvčatům gratuluji a věřím, že v příštím roce na tento úspěch navážeme.

Text a foto: Jana Puchegger Chadalíková, TyfloCentrum Brno, o.p.s., pracoviště Znojmo

Fotogalerie

Soutěž ve čtení a psaní Braillova písma, 28. 3. 2009

Zpět na stránky regionálního pracoviště ve Znojmě


Vyhledávání


Regionální střediska


Facebook


Dobrovolnictví

Máme akreditaci Ministerstva vnitra ČR v oblasti dobrovolnické služby.



Odborná praxe

Nabízíme praxi studentům sociálních, speciálně pedagogických či výtvarných oborů (VŠ, VOŠ).



Dárci


Děkujeme za podporu.


Pravidelně nás dotují


Doporučujeme



Dotazy

Veškeré připomínky zasílejte na adresu webmaster@tyflocentrumbrno.cz
K jakémukoliv užití textů a obrázků, uveřejněných na tomto serveru, je třeba souhlas provozovatele.
Prohlášení o přístupnosti © TyfloCentrum Brno, o.p.s. 2002-20
Hostováno na WEDOS.CZ