logo TyfloCentra Brno, o.p.s. - odkaz na úvodní stranu

Slepotou život nekončí...



Beseda pro děti a učitele na ZŠ JUDr. Mareše ve Znojmě, 13. 10. 2009

Na ZŠ Mareše ve Znojmě mají v 1. třídě integrovaného nevidomého Lukáška. A jeho asistentka, p. Grunová, se na nás obrátila s prosbou o besedu na téma problematika nevidomých. Domluvili jsme se, že dopoledne, 13. října, uděláme besedu pro žáky 1.stupně, kteří jsou s Lukáškem nejčastěji v kontaktu a odpoledne pak pro pedagogické pracovníky.

Beseda pro děti

Teoretická část

Začali jsme v 10:15. Na besedě byli přítomni žáci třetích tříd a jedné druhé třídy. Beseda začala povídáním o bílé holi jako o pomůcce nevidomých lidí. Pokračovali jsme tím, jak se nevidomé děti učí číst a psát v braillově písmu. Povídala především pracovnice znojemského TyfloCentra , p. Eva Indrová. S předváděním pomůcek a s ukázkami jí pomáhala naše klientka, Petra Šeneklová. Děti si prohlédli Pichtův psací stroj, pražskou tabulku, kostku a také reliéfní omalovánky. Nechyběl ani ozvučený počítač a mobilní telefon, aby děti viděly, jak nevidomí dnes mohou komunikovat s okolním světem. Dále beseda pokračovala ukázkami pomůcek pro domácnost – colorino, ozvučený budík, lékovka, dvoubarevný hrnek pro slabozraké, indikátor hladiny. Děti zaujalo i povídání o tom, jak si musí nevidomí třídit a ukládat věci na stejná místa aby je našli atd. Nevynechali jsme ani krátké povídání o vodících psech - jak dlouho se cvičí, jaká plemena se používají, kolik výcvik stojí. Děti se zajímaly i o to, jak se chovat k nevidomému na ulici, jak ho oslovit, jak mu nabídnout pomoc. Nechyběl ani prostor na otázky dětí. Ty směřovaly hlavně na Petru. Děti se ptaly, jak moc nevidí, jak se jí stalo, že o zrak přišla a podobně.

Praktická část

Děti si na závěr mohly vyzkoušet některé praktické činnosti:

Beseda pro učitele

Teoretická část

Po skončení dopoledního vyučování se sešli zájemci z řad pedagogických pracovníků k besedě o problematice nevidomých. Účast na besedě byla dobrovolná a přesto paní učitelky a vychovatelky zaplnily celou třídu. Beseda měla obdobný průběh jako dopoledne, jen byla přizpůsobená tomu, že posluchači jsou dospělí lidé a ne děti. Kromě různých pomůcek pro nevidomé se paní učitelky zajímaly o Letní dětský tábor pro nevidomé děti, protože o něm slyšely již od Lukáška. Neunikly jejich pozornosti ani časopisy pro slabozraké a nevidomé – Zora, Chaloupka a další a také kalendář pro nevidomé s braillovým písmem. Mnohé z těchto věcí se totiž dají postupně využít i ve výuce. Zaujala je i fotka z letního tábora, kde je Lukášek na tandemu – i ten by se dal využít v hodinách tělesné výchovy.

Praktická část

Po skončení teorie přišel čas na praktické ukázky. Paní učitelky se zájmem obklopily Petru a nejvíc se zajímaly o pomůcky na bázi výpočetní techniky. Ozvučený počítač a mobilní telefon pro ně byly novinkou, se kterou se dříve nesetkaly. Pozornosti neunikly ani hry pro nevidomé – hlavně „Člověče, nezlob se !“. A našli se i odvážlivci, kteří si vyzkoušeli chůzi s bílou holí po školní chodbě.

Fotogalerie

Beseda pro děti a učitele na ZŠ JUDr. Mareše ve Znojmě, 13. 10. 2009

Zpět na stránky regionálního pracoviště ve Znojmě


Vyhledávání


Regionální střediska


Facebook


Dobrovolnictví

Máme akreditaci Ministerstva vnitra ČR v oblasti dobrovolnické služby.



Odborná praxe

Nabízíme praxi studentům sociálních, speciálně pedagogických či výtvarných oborů (VŠ, VOŠ).



Dárci


Děkujeme za podporu.


Pravidelně nás dotují


Doporučujeme



Dotazy

Veškeré připomínky zasílejte na adresu webmaster@tyflocentrumbrno.cz
K jakémukoliv užití textů a obrázků, uveřejněných na tomto serveru, je třeba souhlas provozovatele.
Prohlášení o přístupnosti © TyfloCentrum Brno, o.p.s. 2002-20
Hostováno na WEDOS.CZ