Když jsme připravovali program na konec listopadu, vybírali jsme místo, kam bychom mohli jít na procházku i v případě nepříznivého počasí. Jednou z možností bylo Mariánské údolí v Líšni, protože zde je asfaltová cesta, a tak nehrozí možnost chůze v bahně apod.
Počasí nás ale velmi mile překvapilo. Nejenom že nepršelo a nesněžilo, ale dokonce bylo tak teplo, že bychom tuto procházku mohli nazvat jarní místo podzimní. Původně jsme měli ujít tak tři až čtyři kilometry, ale protože zájem a nadšení klientů bylo velké, procházka se nakonec protáhla na osm kilometrů.
Všichni jsme se sešli na konečné autobusu 45 v Mariánském údolí, odkud jsme se vydali kolem rybníků k Muchově boudě. Cestou jsme si prohlíželi krásy podzimní přírody, u rybníka nás již z dálky vítaly kačeny, které čekaly na něco dobrého k snědku. Součástí procházky bylo také krátké povídání o historii a současných možnostech využití Mariánského údolí. Na konci našeho putování byli odměněni ti, kteří na procházky chodí pravidelně a mají ujitý příslušný počet kilometrů, který se jim započítává do turistické ligy. Tentokrát jsme odměnili klienty, kteří dosáhli na metu 15 a 30 kilometrů. Na závěr se klienti dověděli o dalších vycházkách, které připravujeme na zimní období. Jejich zájem svědčí o tom, že v této aktivitě budeme dál pokračovat.
Mariánské údolí se nachází převážně na východním okraji katastrálního území brněnské městské části Brno-Líšeň, ale zasahuje i do katastrálních území Mokrá u Brna a Horákov (obě tvoří obec Mokrá-Horákov), a Ochoz u Brna. Údolím protéká potok Říčka, vytvářející zde meandry, na němž se zde nachází 5 údolních nádrží vybudovaných v letech 1953-1967 - Pod Hádkem, rybník Pod Hornekem, U Kadlecova mlýna, Pod hrádkem a U Muchovy boudy. Dále se zde nachází několik mlýnů a výletních restaurací, z nichž nejznámější je Muchova bouda. Po obou stranách údolí se nacházejí lesy. Celé údolí je průjezdné jak na kole, tak autem s povolením. Za komunismu bylo údolí přejmenováno na Gottwaldovo údolí, a ve zdejším k tomu účelu vybudovaném areálu byly každoročně koncem června pořádány „mírové slavnosti“, kterých se zúčastňovala řada komunistických funkcionářů, vystupovala zde i celá řada zpěváků a bývaly tu i různé pouťové atrakce.
Na severu Mariánského údolí, na toku Říčky, se nachází také několik jeskyní: Pekárna, jeskyně Švédův stůl a Ochozská jeskyně. První dvě jsou volně přístupné, Ochozská jeskyně je přístupná pouze s průvodcem a za velmi pěkného počasí, při sebemenších deštích dochází k zatopení příchodu. Nad údolím se zvedají také dvě historicky proslulé ostrožny, z nichž na západní se nacházelo hradisko Staré Zámky, zatímco na východní lze dodnes nalézt skromné zbytky hradu Horákov. Díky své přírodě údolí přitahuje obyvatele Brna, kteří sem jezdí relaxovat. V oblasti Mariánského údolí se nachází velká chatařská oblast.
Vycházka do Mariánského údolí v Líšni, 24. 11. 2009 |
Nabízíme praxi studentům sociálních, speciálně pedagogických či výtvarných oborů (VŠ, VOŠ).
Děkujeme za podporu.
Veškeré připomínky zasílejte na adresu webmaster@tyflocentrumbrno.cz
K jakémukoliv užití textů a obrázků, uveřejněných na tomto serveru, je třeba
souhlas provozovatele.
Prohlášení o přístupnosti © TyfloCentrum Brno, o.p.s. 2002-20
Hostováno na WEDOS.CZ