Koncerty vážné hudby bývají ve Znojmě pravidelně 1 x za měsíc a pořádá je Klub přátel hudby. Probíhají ve Štukovém sále Znojemské Besedy. Poslední koncert každé sezóny bývá výjimečný tím, že probíhá na znojemském hradě v císařském sále. A právě 6. 5. 2009 se uskutečnil poslední koncert sezóny a posluchači měli možnost zasednout k poslechu na židle císařského sálu na znojemském hradě, který se jinak v současné době rekonstruuje a je pro veřejnost nepřístupný.
Hudba, její aktivní provozování či jen pasivní poslech, vždy byla, je a bude důležitou součástí života lidí se zrakovým postižením. Zvuk je tou nejdůležitější spojnicí našich klientů se světem vidících lidí. A poslechnout si vážnou hudbu v příjemném prostředí s výbornou akustikou je zážitek nad zážitky. Návštěva koncertu vážné hudby není nijak fyzicky náročnou aktivitou a je zároveň příležitostí k setkávání se a příjemnému popovídání si. Mnozí naši klienti jsou již v pokročilém seniorském věku a vyhledávají, vzhledem ke svému zdravotnímu stavu, právě tyto nenáročné aktivity. Zároveň ocení, že je jim zajištěn doprovod na místo koncertu a zpět domů, že mají s velkým předstihem k dispozici program (daří se nám jej získávat vzhledem v výborné spolupráci se Znojemskou besedou), že jim program přečteme a také je informujeme o průběhu koncertu samotného – např. kdy bude přestávka, kdo je interpretem, s čím zajímavým se během koncertu setkáme. Ani po skončení koncertu se nerozcházíme hned domů. Klienti vítají možnost popovídat si o zážitcích z právě vyslechnutého koncertu, rádi diskutují o tom, která skladba je zaujala a která méně. Pro takové případy je velmi důležité vybrat klientům vhodný doprovod na koncert – z řad pracovníků nebo dobrovolníků. Je potřeba, aby doprovod měl znalosti o vážné hudbě na odpovídající úrovni a aby byl pro takovou „hudební“ diskuzi vhodným partnerem.
6.května 2009 jsme se sešli před pivovarem a společně s klienty jsme se přemístili do císařského sálu znojemského hradu k poslechu Moravského komorního orchestru. Zajímavostí bylo ten večer hodně – jeden z hráčů na kontrabas je původem ze Znojma, Moravský komorní orchestr je specifický svým názvem (jiné konzervatorní orchestry svůj název běžně nemívají), hvězda večera, sólista na housle, Jiří Pospíchal, pochází také ze Znojma.
Během večera zazněly skladby W.A.Mozarta (Divertimento D dur, KV 136), P.de Sarasateho (Carmen – koncertní fantazie a cikánské melodie, op.20) a Janáčka (Suita pro smyčce). Po závěrečném a neutuchajícím potlesku přidali členové orchestru skladbu Probuzení ze sna, která celý koncert velmi vhodně uzavřela. Celý koncert dirigoval MgA. Richard Kružík.
Jen těžko se nám zvedalo ze židlí a odcházelo domů. Za okny císařského sálu, který vzhledem k rekonstrukci hradu vůbec ničím svůj název nepřipomínal (chyběla nádherná obrazová výzdoba, která běžné zdobí zdi, chyběla vyřezávaná barokní skříň s tajnými zásuvkami, která k tomuto sálu také patří) byla nevlídná noc, větve starých stromů se za okny zmítaly poryvy větru a dešťové kapky dopadaly na střechu sálu. My jsme pomaloučku s klienty opouštěli sál povzneseni vlivem nádherně prožitého večera nad všechny pozemské strasti. Cestou zpět jsme si slíbili, že v tradici návštěv koncertů vážné hudby budeme pokračovat s klienty TyfloCentra i v příštím školním roce.
Návštěva koncertu Moravského komorního orchestru ve Znojmě, 6. 5. 2009 |
Zpět na stránky regionálního pracoviště ve Znojmě
Nabízíme praxi studentům sociálních, speciálně pedagogických či výtvarných oborů (VŠ, VOŠ).
Děkujeme za podporu.
Veškeré připomínky zasílejte na adresu webmaster@tyflocentrumbrno.cz
K jakémukoliv užití textů a obrázků, uveřejněných na tomto serveru, je třeba
souhlas provozovatele.
Prohlášení o přístupnosti © TyfloCentrum Brno, o.p.s. 2002-20
Hostováno na WEDOS.CZ