logo TyfloCentra Brno, o.p.s. - odkaz na úvodní stranu

Slepotou život nekončí...Rakousko – hornatá země na jih od nás aneb kde se rodí lyžařské talenty, 3. 11. 2009

První besedou v rámci Cyklu cestovatelských besed „Máme k sobě blízko a přece se tak málo známe“ byla 3. 11. 2009 beseda o Rakousku. Besedujícím byl tentokrát rakouský rodák a náš dobrovolník, pan Winfried Puchegger.

Na programu besedy bylo:

Malý znalostní kvíz o Rakousku

Pro účastníky besedy bylo připraveno několik jednoduchých otázek, které prověřily jejich znalosti o našem jižním sousedovi. A tak jsme se postupně ptali na počet zemí, na které se dělí Rakousko, na nejmenší a největší z nich a na hlavní horu Rakouska. Při hledání správných odpovědí jsme se docela pobavili, protože tvořivosti se meze nekladly. Určitě nejvtipnější odpovědí byla odpověď na otázku, jaká je nejvyšší hora Rakouska. Z nápovědy, že název hory obsahuje to, že hora je vysoká a že se v názvu objevuje německé slovíčko zvon, si jeden z našich účastníků vydekukoval vtipný název - Gross – bim bam. Ale cenila se i snaha. Nejvíce správných odpovědí měla a vítězkou kvízu se stala paní Smrčková z Moravského Krumlova. Odvezla si domů krásný deštník. Gratulujeme!

Dýňová polévka

<>Na podzim je dýňová polévka jídlem, které se vaří v domácnostech i restauracích po celém Rakousku. K její přípravě existuje spousta receptů. A tak jsme i my jeden vyzkoušeli a v průběhu besedy jsme si pochutnávali na dýňové polévce. Přišla vhod. Venku se čerti ženili a účastníci besedy se k nám museli dostat sněhovou vánicí. Takže teplá polévka na zahřátí přišla vhod.

Povídání

Během asi 90 minut se naši klienti i jejich doprovod dověděli mnohé zajímavé věci o Rakousku, o jeho politicko – hospodářském uspořádání, o historii, kultuře, tradicích, přírodě. Dostalo se i na otázky posluchačů. Pan Puchegger zavzpomínal i na dobu svého mládí, kdy Rakousko zdaleka nepatřilo k tak bohatým zemím jak dnes.

Předměty k haptické prohlídce

Tentokrát byly během besedy k prohlédnutí:

Hudební ukázky

Besedu jsme zakončili ukázkami z děl rakouských skladatelů vážné hudby – Strauss (Na krásném modrém Dunaji), Beethoven (Pastorale, Romance D-dur), Kreisler (Liebesleid), Teuschel (Neues Testament auf wienerisch). Když dozněly poslední tóny valčíku Na krásném modrém Dunaji, ani se nám nechtělo v tom nečase domů.

Fotogalerie

Cyklus cestovatelských besed - Rakousko, 3. 11. 2009

Zpět na stránky regionálního pracoviště ve Znojmě


Vyhledávání


Regionální střediska


Facebook


Dobrovolnictví

Máme akreditaci Ministerstva vnitra ČR v oblasti dobrovolnické služby.Odborná praxe

Nabízíme praxi studentům sociálních, speciálně pedagogických či výtvarných oborů (VŠ, VOŠ).Dárci


Děkujeme za podporu.


Pravidelně nás dotují


DoporučujemeDotazy

Veškeré připomínky zasílejte na adresu webmaster@tyflocentrumbrno.cz
K jakémukoliv užití textů a obrázků, uveřejněných na tomto serveru, je třeba souhlas provozovatele.
Prohlášení o přístupnosti © TyfloCentrum Brno, o.p.s. 2002-20
Hostováno na WEDOS.CZ