Ve středu 3. června jsme se provázeni krásným počasím vydali na turistický výlet do střední části Moravského krasu. Vlakem a následně autobusem jsme se vyvezli až nahoru do Babic nad Svitavou, kde naše putování mohlo začít. V Babicích jsme si prohlédli kostel a dozvěděli se něco málo o jeho zajímavostech, hned poté jsme se vydali pohodlnou lesní cestou směrem do Křtinského údolí, kde se nacházel cíl naší cesty – jeskyně Výpustek. Po cestě jsme nakoukli k Malé Macoše, občerstvili se již zralými lesními jahodami a zájemci mohli vyslechnout základní informace o Moravském krasu a zdejším Lesnickém slavíně. Poslední úsek cesty do údolí jsme nakonec museli neplánovaně zdolat náročnějším terénem, za což se všem zúčastněným omlouváme a jsme rádi, že to všichni zvládli.
U jeskyně Výpustek se naše skupina rozšířila o vzácnou návštěvu – naši klientku a její sestru, které prožily konec války v křtinském zámku a nedaleké Drátenické jeskyni. Dámy měly na tato místa mnoho vzpomínek, dokonce nám věnovaly přepsané zápisky z tohoto období ve formě dopisů, které adresovaly svým rodičům. Obě nám byly vděčné, že se díky naší akci dozvěděly o možnosti navštívit Výpustek a že se jim dokonce podařilo domluvit soukromou návštěvu „jejich“ Drátenické jeskyně, která je běžným turistům uzamčena. Nejen tyto dvě dámy, ale i všichni ostatní, se zájmem poslouchaly výklad paní průvodkyně, která se nám snažila přiblížit velmi zajímavou historii Výpustku. Nejprve jsme prošli plně funkčním protiatomovým krytem, který je zde vybudován a nikdy doposud nebyl využit – mohli jsme vidět telefonní ústřednu, jídelnu, ubytovací kapacity, sociální zařízení, vzduchotechniku a mnoho dalšího. Tato část jeskyně v podstatě vypadala jako dlouhá chodba z řadou stísněných místností, které z ní vycházely a byla temperovaná asi na 15 °C. Poté jsme si měli možnost prohlédnout si část Výpustku, kde byla válečná továrna na letadlové motory. Tady už to vypadalo trochu víc jako v jeskyni a odpovídala tomu i teplota. Nejednalo se však o klasickou jeskyni, neboť krápníková výzdoba byla zničena četnými odstřely, podlahy byly vybetonovány, boční chodby zazděny. Není divu, vždyť se jednalo o výrobní haly továrny. Jeskynní systém Výpustku patří však mezi nejvýznamnější speleologické lokality Moravského krasu, výzkumné práce se snaží objevit další patra jeskyně, a tak se snad do budoucna můžeme těšit i na rozšíření prohlídkové trasy.
Po zajímavé prohlídce jsme se už jen vydali do Křtin, někteří ještě upřednostnili prohlídku kostela, jiní zamířili rovnou do hospůdky na občerstvení. Se zájemci jsme si ještě stihli přečíst nám věnované zápisky z války, které byly tak autentické, že se každý vžil do toho, jaké to tehdy v okolí Křtin asi bylo. Ještě jednou za tyto osobní vzpomínky, které dokreslily náš výlet, děkujeme.
Turistický výlet s prohlídkou jeskyně Výpustek, 3. 6. 2009 |
Nabízíme praxi studentům sociálních, speciálně pedagogických či výtvarných oborů (VŠ, VOŠ).
Děkujeme za podporu.
Veškeré připomínky zasílejte na adresu webmaster@tyflocentrumbrno.cz
K jakémukoliv užití textů a obrázků, uveřejněných na tomto serveru, je třeba
souhlas provozovatele.
Prohlášení o přístupnosti © TyfloCentrum Brno, o.p.s. 2002-20
Hostováno na WEDOS.CZ