Největší, nejmenší, nejdelší, nejtěžší, nejrychlejší, nejvytrvalejší...
K těmto přívlastkům bychom mohli doplnit slovo nejpočetnější. Šestnáctičlenná skupina odvážlivců se ráno, dne 30. září 2008, ještě za tmy sešla na autobusovém nádraží a vyrazila směr Pelhřimov.
Zatímco většina z nás se v autobuse oddala spánku, cesta ubíhala. Pelhřimov nás přivítal chladným, čerstvým vzduchem a ostrým sluncem. Naším cílem bylo Muzeum rekordů a kuriozit, které je rozděleno na dvě části.
První část je umístěna ve věži - resp. Jihlavské bráně. Rekordy a kuriozity zabírají pět pater a jsou umístěny opravdu všude tam, kam se podíváte. Obří zubní kartáček, štětka na holení, smetáček, pyžamo, jehož délka rukávu je 3 metry - to vše je zde naprosto běžné. Jednou z nástrah jsou i extrémně nízké trámy, které častokrát vyzkoušely pozornost průvodců.
Po prohlídce první části nás stezka rekordů zavedla do dalšího domu, který byl plný sirek a špejlí.
Proč zrovna těchto předmětů? Druhá část muzea je pojmenována "Zlaté české ručičky" a můžete tu najít loď, která je složena z tisíců sirek a tisíců sirkových hlaviček. Tomáš Korda, který se této činnosti věnoval, si objednával barevné sirky z různých zemí světa, sháněl nejrůznější informace, aby se jeho výrobky, co nejvíce podobaly originálu. Opravdovým unikátem (z té spousty jiných) je skutečná a plně funkční kytara, kterou vytvořil pro svoji dcerku.
Na tuto kytaru hrál známý mistr Štěpán Rak, na sirkové housle si zahrál Jaroslav Svěcený a na mandolínu my všichni...
Prohlídka obou částí nám zabrala téměř čtyři hodiny (kdoví jestli to není rekord?), proto bylo třeba doplnit síly v místní restauraci před cestou zpět.
Během jednoho dne naše skupina zvládla rovněž pár rekordů: všichni jsme zvládli přijít včas na sraz v 5:45, vyšlapali jsme 101 schodů v první části prohlídky a dokonce jeden z účastníků se rozhodl pro vytvoření nového rekordu se svými kamarády. Tak kdo ví, možná při příští návštěvě bude jeho rekord již zaznamenán.
Pelhřimov - Muzeum rekordů a kuriozit 2008 |
Nabízíme praxi studentům sociálních, speciálně pedagogických či výtvarných oborů (VŠ, VOŠ).
Děkujeme za podporu.
Veškeré připomínky zasílejte na adresu webmaster@tyflocentrumbrno.cz
K jakémukoliv užití textů a obrázků, uveřejněných na tomto serveru, je třeba
souhlas provozovatele.
Prohlášení o přístupnosti © TyfloCentrum Brno, o.p.s. 2002-20
Hostováno na WEDOS.CZ