Programů, které provádějí všemožné matematické výpočty, je celá řada. Dělí se dle zaměření a náročnosti výpočtů, na které jsou určeny. Může jít např. o účetnické kalkulátory, programy provádějící pokročilé vědecké výpočty, programy kreslící grafy funkcí a podobně. Studenti většinou hledají k práci nějaký program, který pokud možno je jednodušše ovladatelný a zároveň volně šiřitelný. Mezi takovéto programy patří i SpeQ.
Jedná se o pokročilý vědecký kalkulátor, pracující pod systémem Microsoft Windows. Jeho autorem je holanďan Jos de Jong. Domovská stránka produktu je www.speqmath.com a stáhnout jej lze na z adresy www.speqmath.com/download.html. Program je volně šiřitelný, nicméně pokud uživatel má zájem, může jej na jeho domovské stránce finančně podpořit. Je k dispozici ve dvou verzích a to ve formě instalačního balíčku a instantní verze, která je vhodná pro spouštění z USB flash disků či disket. Kromě volně stáhnutelné verze autor na svých stránkách nabízí i verzi online, která má stejné možnosti jako samotný program, ovšem omezené jazykem html, což se projeví např nemožností zobrazovat historii výpočtů a absencí kontextové nápovědy.
Jeho ovládání je velmi jednoduché a intuitivní. Zadání výpočtů i výsledky jsou zobrazovány ve standardním víceřádkovém poli, podobném jako např u jednoduchých textových editorů a jsou barevně odlišeny, takže uživatel může vše bez problémů editovat. Obsah textového pole lze kdykoli uložit do souboru a později se k němu vrátit.
Kromě značného množství zabudovaných funkcí a matematických a fyzikálních konstant podporuje i vytváření vlastních proměnných a funkcí. Funkce lze buď zadávat přímo z klávesnice do textového pole nebo je vybrat z dle kategorií a zaměření uspořádaného stromu, kde se po zvolení požadované funkce doplní její syntakse do textu na místo, kde stojí kurzor. Uživatelem definované proměnné a funkce se zobrazují v tzv. memory listu, něco jako paměť u obyčejné kalkulačky, od kud je uživatel může vybrat pro další použití. Program umožňuje práci s aritmetickými, bitovými i logickými operátory, díky čemuž má širokou možnost použití při výpočtech. Kromě toho má mnoho vestavěných funkcí, jako například analytické, aritmetické a geometrické funkce, funkce pro práci s komplexními čísly, statistické funkce a podobně. Další příjemnou schopností programu je možnost práce v různých číselných soustavách, od binární po hexadecimální.
Má-li uživatel zájem, může si od kterékoliv funkce - ať už vestavěné či definované - nechat vykreslit její graf, který lze vytisknout či uložit ve formátu BMP. Všechny funkce programu jsou popsány v přehledné nápovědě, kterou lze vyvolávat kontextově, takže popis právě používané funkce je vždy po ruce.
V další verzi autor slibuje možnost práce s maticemi a vylepšenou možnost operací s grafy. Kromě toho bude v této verzi zahrnuta i česká lokalizace.
Díky tomu, že všechny ovládací prvky programu jsou tzv. standardní, mohou s programem bez problémů pracovat i nevidomí uživatelé, samozřejmě až na práci s grafy.
Jako uživatel jsem s programem víc než spokojen, zvlášť pro originální řešení zadávání operací přes textové pole a jeho velmi nízkou náročnost na operační systém. Doporučuji jej všem, kteří potřebují jednoduše ovladatelný, systémově nenáročný a zároveň pokročilý matematický program.
Jiří Fenz, fenz@tyflocentrumbrno.cz
Nabízíme praxi studentům sociálních, speciálně pedagogických či výtvarných oborů (VŠ, VOŠ).
Děkujeme za podporu.
Veškeré připomínky zasílejte na adresu webmaster@tyflocentrumbrno.cz
K jakémukoliv užití textů a obrázků, uveřejněných na tomto serveru, je třeba
souhlas provozovatele.
Prohlášení o přístupnosti © TyfloCentrum Brno, o.p.s. 2002-20
Hostováno na WEDOS.CZ