logo TyfloCentra Brno, o.p.s. - odkaz na úvodní stranu

Slepotou život nekončí...



HOSPIMedica 2005 aneb kam se poděl Rehaprotex a Mefa

Za převratnou novinku v kalendáři odborných mezinárodních veletrhů považuje společnost Veletrhy Brno nový veletrh s názvem HOSPIMedica, který nahradil stávající zdravotnické veletrhy MEFA a REHAPROTEX. Kvalitu nového veletrhu organizátoři vidí v zařazení tohoto veletrhu do řetězce prestižních zdravotnických veletrhů, konaných na území tří kontinentů (Evropa, Asie a Amerika). Zásadní změna nenastala nejen v názvu veletrhu, ale především v čase jeho konání. Obě zásadní změny měly i svá negativa.

Co přinesl veletrh nevidomým?

Organizátory tradiční prezentace s názvem "Pomůcky pro zrakově postižené pod jednou střechou" a doprovodné akce "Labyrint", kde si návštěvníci mohli vyzkoušet nejrůznější běžné každodenní úkony poslepu se soutěží v rozpoznání nápisu v Braillově písmu, zaskočila především zásadní změna termínu. Místo začátku listopadu se veletrh konal v době babího léta těsně po prázdninách (13.-16.9.2005). Tato změna termínu znamenala naprostou nemožnost realizace tak rozsáhlé expozice. Dále podražily ceny za pronájem plochy (dvojnásobně), realizace takové expozice každoročně pro SONS znamenala náklady ve výší několika desítek tisíc korun. Letos nebylo vůbec možné zabezpečit pomáhající dobrovolníky z řad studentů (vysoké školy ještě nezahájily akademický rok a střední školy měly teprve druhý týden školního roku). A tak případní návštěvníci z řad zrakově postižených na tomto veletrhu marně hledali tyflopomůcky z olomoucké prodejny nebo prezentaci kamerových lup, počítačových a dalších kompenzačních pomůcek pro zrakově postižené pod jednou střechou. Byli jsme nuceni omezit se pouze na prezentaci výtvarné dílny pro nevidomé HapAteliér společnosti TyfloCentrum Brno s doplněným infokoutkem, vybaveným potřebnými informačními materiály o službách SONS a společností, které SONS založila. Prezentace HapAteliéru se uskutečnila v rámci prezentace chráněných dílen. V rámci doprovodného programu jsme alespoň pro pracovníky sociálních odborů obecních úřadů s rozšířenou působností uspořádali seminář o službách a kompenzačních pomůckách pro zrakově postižené, který se setkal s poměrně velkým zájmem.

Jaký tedy byl nový veletrh?

Podle organizátorů se zvýšila mezinárodní účast zahraničních firem. Udávají nárůst až o 16 %. Ze zveřejněných čísel pak tedy vyplývá výrazný úbytek českých vystavovatelů, protože letos se zúčastnilo v celkovém počtu o 66 vystavovatelů méně než loni. PR portál vystavovatelů obsahuje pouhé 4 firmy. Do soutěže o nejlepší exponát HOSPIMedica Award, která nahradila ceny Zlatá Mefa a Zlatý Rehaprotex se přihlásilo pouhých 19 exponátů. Také počet akreditovaných novinářů poklesl a v odhadu návštěvníků to bude o několik tisíc návštěvníků méně než loni. Mezi návštěvníky téměř zcela chyběli vysokoškoláci, kteří ještě měli prázdniny. Daleko skromnější byla i návštěvnost ze stany středoškoláků, kterým sotva začal školní rok. Změnu termínu si snad pochvalovali jen vozíčkáři. Vyhovovalo jim více teplé zářijové počasí místo často již nevlídného listopadu.

Nicméně žádná z organizací sdružující zdravotně postižené nikdy na tomto typu veletrhu nezajišťovala vlastními silami výstavu kompenzačních pomůcek pro ně určených. Důvod je prostý, jejich pomůcky si vystavují samotné dodavatelské firmy. O to náročnější bývala v minulosti účast SONS na tomto veletrhu, která usilovala o prezentaci celé škály pomůcek pro zrakově postižené, a o to více nereálné bylo vše zorganizovat v tak krátkém časovém úseku mezi prázdninovými aktivitami pro klienty a dovolenými na jedné straně a začátkem veletrhu na straně druhé. Na veletrhu tedy úplně chyběly pomůcky pro zrakově postižené. Firmy zabývající se výrobou, vývojem či dodávkami kompenzačních pomůcek pro zrakově postižené již léta o vlastní expozici nemají zájem a spokojovaly se s prezentací prostřednictvím SONS.

Z veletržního dění aneb co nás zaujalo

Odborníci tvrdí, že budoucnost mezinárodních zdravotnických veletrhů je ve speciálních tématech soustředěných v jeden čas na jedno místo. HOSPIMedica bude jistě tou pravou příležitostí pro konání kongresů, konferencí, seminářů a přednášek.

Je zdravotní péče pro zdravotně postižené?

Z doprovodného programu mohla zaujmout konference o podmínkách, které mají zdravotně postižení lidé při hospitalizaci v nemocnicích. Jednoznačným závěrem této konference bylo konstatování, že handicapovaným lidem chybí nejen upravené prostředí v nemocnicích, ale zejména proškolený zdravotní personál. Přestože by tento problém vyžadoval systémové řešení, potěšilo mne vědomí, že SONS už dávno v této oblasti působí především osvětou. Zdravotní školy k nám často posílají své studenty, které seznamujeme s problematikou zrakového postižení. Vysvětlujeme, jak by se měli chovat v případě, že na oddělení nemocnice, kde budou pracovat, bude hospitalizován nevidomý člověk. Sociální pracovnice navštěvují naše klienty v nemocnici (pokud se o hospitalizaci klienta dozví) a snaží se zdravotním sestrám vysvětlit, jak s nevidomým pacientem zacházet, co dokáže sám, co s určitou dopomocí. Konference se zúčastnila i ministryně zdravotnictví Milada Emmerová, která vyzvala přítomné, aby vytvořili seznam na potřebné změny. Uvedla, že sama bude tyto požadavky prosazovat.

Umí se zdravotně postižení lidé účinně bránit diskriminaci?

Další konference se zabývala problematikou účinné obrany proti diskriminaci zdravotně postižených. Konference skončila závěrečným konstatováním, že postižení by se měli naučit bránit proti diskriminaci, protože zákony zakazující diskriminaci nemají žádný smysl, pokud si lidé nejsou schopni svá práva prosadit sami. Domnívám se však, že ne každý, byť by byl sebevíce poučen, je schopen účinně hájit své oprávněné zájmy a že jednou z významných činností organizací sdružující zdravotně postižené by mělo být hájení oprávněných zájmů svých členů a to nejen v obecně rovině, ale i v konkrétních případech. Domnívám se, že SONS a jí zřízené společnosti v tomto ohledu rozhodně nezaspaly a systém individuálního poradenství pro všechny klienty se zrakovým postižením je poměrně dobře organizován.

Mezinárodní kongres "Důstojnost člověka ve stáří, nemoci a umírání"

Mezinárodní kongres uspořádaly společně Česká lékařská společnost J. E. Purkyně a Slovenská lékařská společnost. Navštívilo jej na 600 lékařů a dalšího zdravotnického personálu, kteří diskutovali nejen o problémech se stárnutím populace, ale i o zajištění důstojného života seniorů, o zvyšování kvality jejich života, o zajištění kvalitní péče a zmírnění utrpení nevyléčitelně nemocných a umírajících. Velmi ožehavým tématem byla diskuse na téma paliativní medicína a euthanasie.

Do ordinace bez čekání?

Scheduling - informační systém pro nemocnice, který byl na veletrhu prezentován, umožní plánovat různá vyšetření bez čekání. Systém umí poslat prostřednictvím SMS avízo na mobilní telefon čekajícího, aby se dostavil do ordinace. Člověk se tedy dozví, zda bude přijat za třicet minut nebo za tři hodiny. Ve volném čase si může vyřídit spoustu dalších záležitostí a nemusí sedět v čekárně. Výhodou bude zřejmě i to, že se čekárny uvolní a lidé nebudou muset postávat před ordinací. Pilotní projekt informačního systému bude realizován v Masarykově nemocnici v Ústí nad Labem, kde již začaly první přípravy na instalaci.

Z dění na veletrhu HOSPIMedica zaznamenala RNDr. Hana Bubeníčková

Fotogalerie

Náš stánek

Stánek TyfloCentra Brno, prezentující výtvarnou dílnu pro nevidomé HapAteliér, je připraven.   Takto se stánek v průběhu veletrhu dotvářel.   Těžce slabozraká Jitka Kachlíková maluje na sklo.   Stánek byl doplněn informačními panely z naší činnosti (výuka obsluhy PC, Tyfloservis).   Stánek byl doplněn informačními panely z naší činnosti (volnočasové aktivity, letní tábor pro nevidomé děti).   Mgr. Alice Šustková seznamuje s naší činností návštěvníka stánku.   Marie Švejdová seznamuje s naší činností návštěvnice stánku.

Seminář o pomůckách pro zrakově postižené

Účastníci semináře o pomůckách sledují úvodní snímek Když oči nevidí.   Pohled na účastníky semináře.   Seminář moderovala a s pomůckami na bázi PC informovala RNDr. Hana Bubeníčková.   Ing. Jiří Ježek na semináři o pomůckách pro pracovníky sociálních odborů předvádí nové kompenzační pomůcky   Ing. Hana Jasenovcová seznamuje účastníky semináře s kompletní přípravou vodicího psa.   Tradiční snímek z odborných seminářů o kompenzačních pomůckách - pracovnice sociálních odborů obdivují vodicího psa.

Poznámka: kliknutím na foto se zobrazí větší snímek.


Vyhledávání


Regionální střediska


Facebook


Dobrovolnictví

Máme akreditaci Ministerstva vnitra ČR v oblasti dobrovolnické služby.



Odborná praxe

Nabízíme praxi studentům sociálních, speciálně pedagogických či výtvarných oborů (VŠ, VOŠ).



Dárci


Děkujeme za podporu.


Pravidelně nás dotují


Doporučujeme



Dotazy

Veškeré připomínky zasílejte na adresu webmaster@tyflocentrumbrno.cz
K jakémukoliv užití textů a obrázků, uveřejněných na tomto serveru, je třeba souhlas provozovatele.
Prohlášení o přístupnosti © TyfloCentrum Brno, o.p.s. 2002-20
Hostováno na WEDOS.CZ