Na počátku dubna 2006 jsme navštívili v Bratislavě výstavu design pro nevidomé a zrakově postižené - Design do tmy.
Cílem projektu Design do tmy bylo navrhnout a jako model vyrobit či upravit již existující předmět, který by zrakově postiženým osobám pomohl v běžném životě. Seznam takových předmětů vytvořili sami nevidící. Funkčně měl předmět sloužit všem, bez ohledu na zrakové postižení. Vizuálně a esteticky na něm nemělo být na první pohled vidět, že má sloužit zrakově handicapovaným lidem. Účastníci museli být po dobu celého projektu v kontaktu s nevidomými, kteří jejich práce hodnotili a na závěr je i vybírali pro putovní výstavu. Ta se zatím úspěšně představila v Praze, New Yorku a Budapešti.
Projektu se zúčastnili všechny české vysoké školy vzdělávající budoucí designéry, na Slovensku se zapojila Vysoká škola výtvarných umění, ateliér industrálního designu.
Společně s plánem rozšířit si kulturní obzory, jsme měli v úmyslu poznat i samotnou Bratislavu jako město s dlouholetou historii a s mnoha zajímavými budovami, zákoutími a architektonickými skvosty. Dopolední program zabrala procházka na Bratislavský hrad, jehož historické kořeny sahají až do 10.století. Z hradu se před námi rozprostřelo město v celé své kráse. Jeho vysokou polohu nevidomí zaznamenali nejen výstupem nahoru, ale také díky postupné změně povětrnostních podmínek.
Výstava probíhala v Galerii Medium v centru Bratislavy. Po našem příchodu se nás ujal její vedoucí Mgr. Popelár, který nám domluvil a zprostředkoval podrobný osobní výklad vedoucího ateliéru industriálního designu na VŠVU, pana doc. Chrenky, akad. soch., který bratislavský projekt organizuje.
Všechny vystavené věci si nevidomí "ohmatali" a pro její lepší představu i pro pochopení jejího účelu si vždy vyslechli výklad našeho průvodce. Výstava zahrnovala věci každodenní potřeby od haptického nádobí a skleniček, přes pomůcky pro stabilitu nádob, až po různé "zlepšováky" a vynálezy (nedobytný batoh, encyklopedie "Rozum do vrecka" apod.). I přesto, že některé nápady nebyly v běžném životě použitelné, šlo o zajímavé myšlenky, pohledy a podněty. Na celém projektu je třeba ocenit zejména snahu propojit svět vidomých a nevidomých a obohatit všechny zúčastněné o tzv. "pohled odjinud".
Ve zbývajícím čase jsme se ještě prošli starým městem a prohlédli - ohmatali si - specifické sochy, rozmístěné po centru. Představují různé postavy, které jsou přirozeně, originálně a vtipně zakomponovány do architektury staré Bratislavy. Nakonec jsme ještě navštívili Michalskou věž, která stojí v samotném centru města. Jedná se o jedinou zachovanou bránu středověkého městského opevnění, vysokou 51 metrů, jejíž gotické základy sahají až do první poloviny 14.století.
Obohacení o nové poznatky, zážitky a informace, jsme se vydali na cestu domů.
Zpět na Klub mladých
Nabízíme praxi studentům sociálních, speciálně pedagogických či výtvarných oborů (VŠ, VOŠ).
Děkujeme za podporu.
Veškeré připomínky zasílejte na adresu webmaster@tyflocentrumbrno.cz
K jakémukoliv užití textů a obrázků, uveřejněných na tomto serveru, je třeba
souhlas provozovatele.
Prohlášení o přístupnosti © TyfloCentrum Brno, o.p.s. 2002-20
Hostováno na WEDOS.CZ