logo TyfloCentra Brno, o.p.s. - odkaz na úvodní stranu

Slepotou život nekončí...



Výlet do Botanické zahrady v Praze

sobotu 29. dubna 2006 jsme v Praze navštívili Botanickou zahradu, hmatovou výstavu a zámek Tróju.

Nejprve jsme šli do Botanické zahrady, kde nás školená průvodkyně provedla skleníkem Fata Morgana. Najednou jsme se dostali úplně do jiného prostředí. Každý kontinent nás vítal svým typickým květenstvem, ale také ovzduším. Na určitých místech jsme se hodně zapotili, ale zároveň nás ovlažovala vysrážená vlhkost, která nám občas v podobě malých kapek vody dopadla na krk.

Úvodní část expozice je věnována suchomilné vegetaci aridních (suchých) tropů a subtropů. Uvítala nás suchá australská buš a ukázka vzácné flóry z ostrova Madagaskaru. Dále jsme se seznámili se suchomilnou vegetací jižního Mexika a několika oblastí Afriky. Prostřední a současně největší část skleníku představovala nížinný deštný les humidních (vlhkých) tropů. Největší část tropického lesa je tvořena rostlinným společenstvem Jižní Ameriky a vybraných středoamerických lokalit, další části jsou vyhrazeny flóře Austrálie a Oceánie, Afriky a Madagaskaru, Vietnamu, Sundských ostrovů a Filipín. Mohli jsme si uvědomit život u tropických jezer a za zvuku blízkého vodopádu vstřebávat atmosféru pralesa. Současně probíhala ve skleníku výstava motýlů, kteří některým z nás přistáli na nastaveném prstu.

Po tropech a subtropech jsme museli překonat chvilkový šok ze změny klimatu, čekal nás totiž přechod do poslední chlazené expozice skleníku, která přibližovala prostředí vysokých hor. Byly zde zastoupeny rostliny amerických And, horských oblastí pevninské i ostrovní Asie a subtropické jižní Afriky. Centrální část expozice byla věnována vzácné vegetaci stolových hor Venezuely, formaci tzv. tepuí.

V rámci Botanické zahrady nás čekala ještě jedna zajímavá prohlídka s naší průvodkyní a tou byla venkovní expozice. Procházeli jsme Botanickou zahradou a mohli jsme si osahat různé stromy a rostliny. Zajímavou vzpomínku v mnohých zanechal i zážitek, kdy jsme si mohli ochutnat jeden list, z kterého se dříve vyráběly zubní pasty.

Po obědě jsme si prohlédli v pražské Zoo hmatovou výstavu "Toulky Trojskou přírodou". Výstava nám přiblížila přírodní biotypy Trojské kotliny.

Naše další kroky mířily na Trojský zámek, jehož interiér je zdoben nádhernými nástropními a nástěnnými malbami, převážně z konce a přelomu 17. století. Provázela nás průvodkyně, která formou příběhů se nám snažila přiblížit prostředí zámku a jeho výzdobu, vedla nás také k tomu, abychom dokázali vnímat rozdílnou atmosféru jednotlivých místností.

Navštívili jsme také barokní schodiště oválného tvaru se dvěma rameny, obrácené směrem do zahrady, vybudované v rozmezí let 1685-1703. Jeho sochařská výzdoba představuje vítězný boj olympských bohů s Titány, který částečně zachycuje Homér v Iliadě.

Obohaceni o nové zážitky jsme se vraceli zpátky domů.

Alice Šustková

Fotogalerie

Honza Hegr si prohlíží subtropickou rostlinu.

Subtropy ve skleníku Fata morgana.

Verča Janíková si prohlíží květy.

Dotek květů v Botanické zahradě.

Naše skupinka v Botanické zahradě.

Naše skupinka v Botanické zahradě.

Žabička na hmatové výstavě.

Zpět na Klub mladých


Vyhledávání


Regionální střediska


Facebook


Dobrovolnictví

Máme akreditaci Ministerstva vnitra ČR v oblasti dobrovolnické služby.



Odborná praxe

Nabízíme praxi studentům sociálních, speciálně pedagogických či výtvarných oborů (VŠ, VOŠ).



Dárci


Děkujeme za podporu.


Pravidelně nás dotují


Doporučujeme



Dotazy

Veškeré připomínky zasílejte na adresu webmaster@tyflocentrumbrno.cz
K jakémukoliv užití textů a obrázků, uveřejněných na tomto serveru, je třeba souhlas provozovatele.
Prohlášení o přístupnosti © TyfloCentrum Brno, o.p.s. 2002-20
Hostováno na WEDOS.CZ