logo TyfloCentra Brno, o.p.s. - odkaz na úvodní stranu

Slepotou život nekončí...



Zájezd do Osvětimi a Krakova

V sobotu 19. května 2007 jsme uspořádali zájezd do Polska. Naším hlavním záměrem bylo navštívit bývalý koncentrační tábor v Osvětimi. Dalším bodem programu byla návštěva nedalekého Krakova. Vyjeli jsme proto velmi brzy ráno, abychom stihli vše, co jsme si naplánovali. Pro naše potřeby byl objednán autobus u společnosti HOPE - CZ, s.r.o.

V pět hodin ráno jsme již vyjížděli vstříc polským hranicím. Od začátku cesty nás provázel svým výkladem ing. Arnošt Mader. Vyprávěl o místech, která jsme cestou míjeli, ale i o těch, které jsme se chystali navštívit.

První a nejdůležitější zastávka byla tedy v Osvětimi - v malém polského městě, u kterého vyrostl během 2. světové války největší nacistický tábor. Němci jej založili v roce 1940 a původně byl určen pro Poláky. Později sem začali nacisté posílat i vězně z jiných zemí a od roku 1942 sloužil k hromadné likvidaci Židů všech národů. Muzeum a památník v Osvětimi doposud navštívilo více než 25 milionů lidí z celého světa. My jsme absolvovali prohlídku základního tábora v Osvětimi a asi 3 kilometry vzdáleného tábora Brezinka - Birkenau. Právě tady - v Brezince - uvedli nacisté do pohybu mašinerii masové likvidace a vyvraždili přibližně jeden milion evropských Židů. Rozlehlost areálu, primitivní vězeňské bloky, ruiny nebo pozůstatky dalších budov, kilometry dlouhé ploty a cesty dají návštěvníkovi prožít slovy nepopsatelné - nekonečnou nízkost, krutost a zločinnost, a zážitek specifické architektury tábora, která sloužila jedinému účelu: likvidaci lidských bytostí.

Odhady počtu obětí za léta 1940-1945 se pohybují mezi 1,100,000 a 1,500,000 lidmi. Většina z nich, a převážně masové transporty Židů, zemřela v plynových komorách.

Historii tábora a to, co se zde odehrávalo, nám přiblížil výklad místního polského průvodce a zejména skvělý překlad PhDr. Zbyňka Galvase. Prohlídka obou táborů trvala asi 3 hodiny a myslím, že k tomu, abychom si v celé své vážnosti uvědomili význam tohoto místa bychom potřebovali času mnohem více.

S rozporuplnými pocity jsme se vydali vstříc jednomu z nejkrásnějších polských měst - Krakovu.

Zde jsme měli opět asi 3 hodiny času k tomu, abychom se nadechli plnými doušky atmosféry tohoto města. Při prohlídce Krakova nám podal velmi bohatý výklad náš průvodce - pan Mader. Toto nádherné, příjemné a pohodové město nás všechny okouzlilo. Krakov je jedno z nejvýznamnějších historických měst s královským zámkem Wavel, katedrálou, Královskou cestou, na Hlavním náměstí se Sukiennicí - velkou budovou, postavenou ve 14.století pro potřeby obchodníků se suknem a dalšími nádhernými a významnými místy. Návštěva Krakova byla balzámem na duši poté, co jsme si prožili velmi smíšené pocity při prohlídce koncentračního tábora v Osvětimi. Přesto z nás pocity nevymizely docela. V celém areálu je atmosféra, která člověkem zcela prostoupí a přinutí ho přemýšlet o tom, kam až lidská krutost může zajít. V nesmyslné nenávisti vůči jiné rase se projevují ty nejtemnější zákoutí lidské mysli. Toto místo vás nenechá klidným. Umožní vám uvědomit si, jak vzácné a křehké je to, co člověk každodenně se samozřejmostí užívá - svobodu, blízkost přátel, rodiny, pohodlí domova, ale i mnohem elementárnější věci: dostatek jídla, tepla...zkrátka život v míru. Je to zážitek, který by si měl alespoň několikrát v životě hluboko uvědomit každý z nás... abychom si nepřestali vážit všech "vzácností", které máme.

Zpět na Klub mladých


Vyhledávání


Regionální střediska


Facebook


Dobrovolnictví

Máme akreditaci Ministerstva vnitra ČR v oblasti dobrovolnické služby.



Odborná praxe

Nabízíme praxi studentům sociálních, speciálně pedagogických či výtvarných oborů (VŠ, VOŠ).



Dárci


Děkujeme za podporu.


Pravidelně nás dotují


Doporučujeme



Dotazy

Veškeré připomínky zasílejte na adresu webmaster@tyflocentrumbrno.cz
K jakémukoliv užití textů a obrázků, uveřejněných na tomto serveru, je třeba souhlas provozovatele.
Prohlášení o přístupnosti © TyfloCentrum Brno, o.p.s. 2002-20
Hostováno na WEDOS.CZ