logo TyfloCentra Brno, o.p.s. - odkaz na úvodní stranu

Slepotou život nekončí...Koncerty ve tmě "Oči hudby"

Rotaract Club Brno s námi v březnu 2010 jednostranně ukončil spolupráci na pořádání těchto Koncertů ve tmě.

Jak vznikly Koncerty ve tmě?

V roce 2005 mne oslovila jedna z tehdejších členek Rotaract Clubu Brno a vyprávěla o zážitku v restauraci ve tmě ve Francii. Požádala mne, zda by bylo možné vymyslet akci podobného typu, prostřednictvím které by bylo možné získat či získávat finanční prostředky na podporu nevidomých. Hledala totiž nové náměty na náplň činnosti jejich sdružení.

A tak se v mé hlavě rodila podoba Koncertů ve tmě:

  1. Vzhledem k tomu, že jsme se před tím uspořádali náš první benefiční koncert, napadlo mě, že by místo restaurace s obsluhou po tmě, mohlo jít o méně organizačně náročné koncerty ve tmě.
  2. Aby vůbec taková akce mohla proběhnout, bylo nutné získat pro tento nápad nevidomé lidi, kteří zvládají samostatný pohyb a orientaci bez kontroly zrakem, a nabídnout jim spolupráci "doprovázení na ruby" - nevidomí by v zatemněném sále doprovázeli návštěvníky na místa.

Vymyslet způsob, jak by to šlo udělat, nebyl vůbec jednoduchý úkol. Zkušenosti z Francie jsem použít nemohla, pomohly však mnohaleté zkušenosti z práce s nevidomými lidmi.

Doprovázení do naprosté tmy nevidomou osobou znamená důslednou přípravu prostředí a zejména nevidomých "průvodců". Nevidomý člověk se totiž v Kurzech prostorové orientace a samostatného pohybu naučí základům této dovednosti a pak konkrétní trasy, avšak ani po absolvování tohoto kurzu nedokáže dojít sám kamkoliv. Slepota je záludná v tom, že konkrétní naučené dovednosti se nepoužíváním velmi rychle ztrácí. Prostředí kdysi zvládnuté, ale měsíce nepoužívané, může nevidomému dělat při další návštěvě určité potíže. Proto bylo nutné dbát na to, aby nevidomí průvodci měli dostatek prostoru a času, si místo doprovázení vždy řádně znovu vyzkoušet. Pokud se konal koncert jinde, práce s nácvikem začínala od začátku.

Nápad byl na světě a při realizaci jsem se mohla opřít o pomoc svých kolegyň, jedna z nich je absolventkou akreditovaného kurzu Instruktor prostorové orientace a samostatného pohybu.

První dva Koncerty ve tmě se také konaly na místě, kde TyfloCentrum Brno pořádalo svůj první benefiční koncert.

Na několik koncertů TyfloCentrum Brno zajistilo i nevidomé hudebníky, pro které koncerty představovaly nejen příležitost veřejně vystupovat, ale přispět tzv. "sami sobě". Vždyť výtěžek šel na užitečné věci pro nevidomé.

Rotaract Club Brno zajistil publicitu, vstupenky, zatemnění sálu a obohatil koncert i o nápad podávat občerstvení, které nevidomí nosili návštěvníkům koncertu ke konzumaci do sálu ve tmě. Nevidomí průvodci tak cestu na daná místa během koncertu absolvují několikrát. Posledním "úkolem" nevidomých "průvodců" tak bývá bezpečně vyvést hosty ze tmy.

Výtěžky prvních 9 koncertů, které jsme spoluprací na koncertu získali, posloužily:

Náš vklad do společného projektu Koncertů ve tmě byl nejen čas, věnovaný přípravě, ale i odměny nevidomým průvodcům i vystupujícím, které jsme hradili z jiných prostředků než byly výnosy z koncertů.

Výtěžky koncertů posloužily celé řadě našich klientů.

Těšili jsme se na jubilejní 10. koncert, kterým jsme chtěli oslavit naše výročí, 10 let od vzniku společnosti.

Ten už pro naše klienty určen nebude.

Vynaložené úsilí a know-how, které jsme do společného projektu vložili, už nebudou našim klientům sloužit.

RNDr. Hana Bubeníčková
ředitelka společnosti

Archív koncertů pořádaných ve spolupráci s námi.


Vyhledávání


Regionální střediska


Facebook


Dobrovolnictví

Máme akreditaci Ministerstva vnitra ČR v oblasti dobrovolnické služby.Odborná praxe

Nabízíme praxi studentům sociálních, speciálně pedagogických či výtvarných oborů (VŠ, VOŠ).Dárci


Děkujeme za podporu.


Pravidelně nás dotují


DoporučujemeDotazy

Veškeré připomínky zasílejte na adresu webmaster@tyflocentrumbrno.cz
K jakémukoliv užití textů a obrázků, uveřejněných na tomto serveru, je třeba souhlas provozovatele.
Prohlášení o přístupnosti © TyfloCentrum Brno, o.p.s. 2002-20
Hostováno na WEDOS.CZ