logo TyfloCentra Brno, o.p.s. - odkaz na úvodní stranu

Slepotou život nekončí...Kurz první pomoci pro osoby s těžkým postižením zraku

Obecná charakteristika

Kurz první pomoci pro nevidomé v TyfloCentru Brno,o.p.s., zvyšuje informovanost lidí s těžkým postižením zraku o možnostech poskytnutí první pomoci sobě i lidem ve svém okolí a také se zabývá prevencí civilizačních chorob a úrazů.

První pomoc je soubor jednoduchých a účelných opatření, pomocí kterých lze v případě náhle vzniklého akutního stavu nebo úrazu zabránit závažným zdravotním důsledkům a případně i smrti postiženého člověka.

Metody a možnosti, které má vidící člověk k tomu, aby se s první pomocí seznámil, jsou často nevhodné pro osoby s těžkým postižením zraku. Jsou totiž založeny na studiu příruček o první pomoci, jejichž hlavní část tvoří instruktážní kresby nebo fotografie, pomocí kterých si vidící člověk dokáže vytvořit jasnou představu, jak při poskytování první pomoci postupovat. Žádný ze zmíněných kanálů však nemůže uspokojivě pro své vzdělávání použít člověk s těžkým postižením zraku, zejména nevidomý.

Cíle kurzu

Metody

Veškeré výukové metody i materiály jsou přizpůsobené potřebám osob s těžkým postižením zraku. Používáme zejména: verbální popis, polohování, ošetřování simulovaných zranění, nácvik reakcí a postupů v simulovaných situacích, zvukové ukázky ze simulovaných i reálných situací.

Kdy, kde a jak kurz probíhá

Kurz je rozdělen do 10 lekcí, z nichž 9 je výukových a 1 je zkoušková. Kurz probíhá v předem pevně stanovených termínech, nyní vždy v pondělí od 15:30 do 18:30 hod, leden až květen 2014.

Termíny a náplň jednotlivých lekcí

Počet osob v kurzu je stanoven na 4 až 8.

Se zájemcem o kurz je uzavřena před zahájením kurzu písemná smlouva.

Kurz první pomoci je v rámci sociální rehabilitace bez úhrady, náklady s tímto kurzem spojené, jsou hrazeny z prostředků Evropského sociálního fondu a státního rozpočtu ČR prostřednictvím Operačního programu Lidské zdroje a zaměstnanost.

Kurz vede Mgr. Milan Chrápavý, diplomovaný zdravotnický záchranář. Organizační záležitosti kurzu má na starosti Bc. Kristina Čadeni.

Absolvování kurzu přispívá ke snižování závislosti osob s těžkým postižením zraku na pomoci jiných osob tím, že je naučí samostatně ošetřovat drobná poranění u sebe i u jiných (např. vlastních dětí), rozlišovat, která poranění budou vyžadovat lékařský zásah a efektivně komunikovat se složkami integrovaného záchranného systému. Sama existence kurzu rovněž nabourává vžité představy veřejnosti o tom, že nevidomí jsou závislí na pomoci jiných lidí a sami ostatním efektivně pomáhat nemohou.

Bližší informace a přihlášky u Bc. Kristiny Čadeni, e-mail cadeni@tyflocentrumbrno.cz nebo telefonicky na 515 919 666, 774 715 101.

Proběhlé kurzy

Fotogalerie

Fotogalerie na Flickru - Kurz první pomoci, 1. lekce - resuscitace, 10. 2. 2014


Vyhledávání


Regionální střediska


Facebook


Dobrovolnictví

Máme akreditaci Ministerstva vnitra ČR v oblasti dobrovolnické služby.Odborná praxe

Nabízíme praxi studentům sociálních, speciálně pedagogických či výtvarných oborů (VŠ, VOŠ).Dárci


Děkujeme za podporu.


Pravidelně nás dotují


DoporučujemeDotazy

Veškeré připomínky zasílejte na adresu webmaster@tyflocentrumbrno.cz
K jakémukoliv užití textů a obrázků, uveřejněných na tomto serveru, je třeba souhlas provozovatele.
Prohlášení o přístupnosti © TyfloCentrum Brno, o.p.s. 2002-20
Hostováno na WEDOS.CZ