logo TyfloCentra Brno, o.p.s. - odkaz na úvodní stranu

Slepotou život nekončí...Pobyty v solné jeskyni pro klienty TyfloCentra ve Znojmě v roce 2009

Do solné jeskyně chodíme s klienty ve Znojmě pravidelně. V roce 2009 / 2010 pro vás máme připraveny tyto termíny návštěv:

Více informací o návštěvách solné jeskyně s klienty znojemského TyfloCentra v roce 2009

Zahájit den příjemným pobytem v solné jeskyni – takovou možnost mívají 1x měsíčně klienti znojemské pobočky TyfloCentra. O každém pobytu jsou klienti včas informováni v našem programu i v místním tisku. Pobyt probíhá v jeskyni v dopoledních hodinách, pravidelná hodina ani den ale stanoveny nejsou. Při vybírání termínu dalšího pobytu vycházíme z požadavků našich klientů i z možností, které nám nabízí majitel jeskyně. Pobyt v solné jeskyni je relativně krátká akce a umožňuje i těm našim klientům, kteří z různých důvodů na jiné akce nemohou, ačkoliv by chtěli, zapojit se alespoň na chvilku do aktivit TC, přijít mezi lidi s podobným zrakovým postižením, popovídat si a zároveň udělat něco pro své zdraví. Solná jeskyně leží na Jarošově ulici ve Znojmě a právě v jejím okolí bydlí několik našich klientů, kterým tato návštěva umožňuje aspoň na chvíli oprostit se od svých každodenních povinností a přijít mezi nás. Jsou to klienti, kterým jejich zdravotní stav anebo velmi složitá rodinná situace účast na jiných akcích znemožňují. Právě tento fakt naši klienti hodnotí velmi kladně a o návštěvy solné jeskyně je mezi nimi opravdu zájem. Podle ohlasů, které máme od nich máme, nedělá ale ani těm, kteří pracují, velký problém na požadovanou hodinku se uvolnit z práce.

Díky vstřícnosti majitele vyjde jeden pobyt pro našeho klienta na 80 Kč, průvodce platí stejnou sumu. Pracovníkům TC umožňuje majitel vstup se skupinkou klientů zdarma.

Před vstupem do jeskyně samotné dostávají všichni návleky na boty. A pak už se může jít. Do jeskyně se vchází úzkou chodbičkou, která se mírně stáčí vlevo. Uprostřed jeskyně bublá umělá studna, na stěně pak opravdový vodopád. Celá jeskyň je postavena ze soli, která pochází z Mrtvého moře v Izraeli a ze solných dolů v Pákistánu.Na stavbu bylo použito celkem 23 tun soli.

Kolem stěn jsou rozestavěna pohodlná lehátka a každý si může vybrat, zda pobyt prožije vleže či zda bude sedět. Relaxační hodinka začíná krátkým výkladem o tom, jaký vliv na zdraví má pobyt v solné jeskyni a také podrobným popisem toho, jak celá hodina bude probíhat. Pak se všichni pohodlně uložíme, kdo chce, může si vzít tenkou deku a relaxace může začít. V jeskyni se setmí, začne hrát relaxační hudba. V průběhu hodiny se můžeme zaposlouchat do zpěvu ptáků, do šplouchání mořských vln a do šumění větru. Na stěnách jeskyně jsou umístěny malé lampičky, které nevtíravě po celou dobu osvětlují jeskyni – chvíli do červena, chvíli do modro –zelena a také do bíla. A hodinka uběhne velmi rychle. Po rozsvícení všech světel se pomalu zvedáme z křesel a naši klienti mají ještě možnost si hmatem prohlédnout stěny jeskyně, krápníky na zdi, studnu uprostřed i vodopád na zdi. A krásně odpočatí vycházíme z jeskyně ven.

Naši klienti mají ještě po pobytu v jeskyni možnost využít nabízené diagnostickou masáž, která stojí 40 Kč, pokud člověk zároveň navštíví i jeskyni.

Solná jeskyně – díky svému klimatu příznivě působí na řadu onemocnění:

Teplota v jeskyni se pohybuje mezi 22°C – 23 °C. Doporučuje se mít na sobě pohodlné oblečení.

1 hodina pobytu v solné jeskyni se podle odborníků vyrovná 2 - 3 dnům u moře.

Jako doplňkovou aktivitu nabízí jeskyně ještě prodej Kosmetiky Mrtvého moře. Naši klienti mají před i po návštěvě jeskyně možnost si nabízené výrobky velmi podrobně prohlédnout. S pochopením se majitelé jeskyně staví k našemu požadavku , aby si klienti měli možnost výrobky vzít do ruky a podrobně osahat. Některé výrobky této kosmetické řady jsou baleny v tvarově velmi zajímavých plastových obalech a hodily by se i jako dárek pro někoho, kdo má zrakovou vadu. Kosmetika Mrtvého moře obsahuje minerály Mrtvého moře a velké množství vitamínů a hodí se i pro alergiky. Ke koupi jsou výrobky řady Péče o tělo, Péče pro muže, Péče o obličej, Proti vráskám, Ochranné sluneční přípravky, Řada proti lupénce, Tělová zpevňující vitamínová másla a Aromatický peeling. Personál jeskyně ochotně informuje naše klienty o cenách i o účincích jednotlivých výrobků. Klienti mají kromě haptické prohlídky jednotlivých balení možnost vyzkoušet i malé vzorky těchto kosmetických přípravků a posoudit tak, zda se výrobek pro ně hodí a zda jim bude vyhovovat.

Fotogalerie

Pobyt v solné jeskyni ve Znojmě

Zpět na stránky regionálního pracoviště ve Znojmě


Vyhledávání


Regionální střediska


Facebook


Dobrovolnictví

Máme akreditaci Ministerstva vnitra ČR v oblasti dobrovolnické služby.Odborná praxe

Nabízíme praxi studentům sociálních, speciálně pedagogických či výtvarných oborů (VŠ, VOŠ).Dárci


Děkujeme za podporu.


Pravidelně nás dotují


DoporučujemeDotazy

Veškeré připomínky zasílejte na adresu webmaster@tyflocentrumbrno.cz
K jakémukoliv užití textů a obrázků, uveřejněných na tomto serveru, je třeba souhlas provozovatele.
Prohlášení o přístupnosti © TyfloCentrum Brno, o.p.s. 2002-20
Hostováno na WEDOS.CZ