logo TyfloCentra Brno, o.p.s. - odkaz na úvodní stranu

Slepotou život nekončí...



Taneční pro zrakově postižené - jaro 2006

První ročník tanečních podvečerů proběhl na jaře roku 2006. Taneční podvečery navštěvovalo celkem 11 těžce zrakově postižených zájemců a 16 asistentů, kteří jim byli k ruce pro individuální nácvik kroků a tanečních figur. Tanečních podvečerů bylo celkem 11 a zájemci se během nich naučili základy standardních - waltz, mazurka, tango, quickstep, valčík, polka, blues - a latinskoamerických - čača, jive, rumba - tanců. Součástí každé lekce byla i vtipně pojatá společenská vsuvka, ve které většinou asistenti – dobrovolníci seznámili účastníky s tím, jak se správně chovat při různých společenských událostech (návštěva divadla, restaurace, návštěva přátel apod.). Každá lekce trvala dvě hodiny a její hlavní náplň tvořil pokaždé nový tanec a velkou část i opakování tanců z minulých hodin.

Atmosféra, ve které první taneční probíhaly, byla výborná. Nevím, zda to bylo dáno tím, že všichni účastníci byli mladí a navzájem si tak lépe porozuměli, nebo jsme zkrátka měli štěstí a sešla se skupina, která byla soudržná a velmi dobře týmově pracovala. Právě dobrovolníci ocenili zejména to, že týmová práce mezi nimi fungovala i přes různorodou úroveň v tanečních schopnostech. Možná právě spolupráce a jeden cíl, který jsme všichni měli, vytvořily příjemnou atmosféru při každém společném setkání. Nejlepším důkazem, že úterní podvečery byly vždy očekávány s nadšením, je fakt, že účast tanečníků byla téměř stoprocentní po celou dobu.

Na celé akci hodnotím nejvíce to, že díky vzájemnému setkávání zrakově postižených s mladými studenty, pro něž byl tento kontakt často prvním v jejich životech, došlo k vzájemnému obohacení o velmi významnou zkušenost. Ačkoliv si většina dobrovolníků na počátku nedokázala představit, jak se lze bez zrakové kontroly naučit mnohdy složité taneční figury, v průběhu tanečních byli příjemně překvapeni. Fakt, že kontakt s těžce zrakově postiženou osobou v situaci takto přirozené a pro obě strany zajímavé, je velkým vkladem do života všech dobrovolníků, pokládám za jeden z největších přínosů právě pro tyto mladé lidi.

Osobní vztahy a přátelství, které se vzájemně navázaly, jsou přirozeným vyústěním těchto pravidelných setkávání. Otázka nakolik se kdo stal výborným, lepším či horším tanečníkem není vedle těchto argumentů tolik důležitá, ačkoliv i toto hodnotím velmi pozitivně. Myslím, že se všichni snažili a jejich snaha přinesla patřičné ovoce. Konečně tanečníci samotní se každý týden těšili na vzájemné setkání, co se naučí, a v neposlední řadě i na to, že se zasmějí a pobaví.

Naše poděkování za zapůjčení prostor pro realizaci prvního ročníku tanečních podvečerů patří panu ing. Janáčkovi z Kulturního centra Semilasso.

Společný závěrečný ples se konal 23. června 2006.

Lenka Pláteníková

Fotogalerie

Mazurka.

Mazurka.

Nácvik tanečního držení.

Nácvik tanečního držení.

Nácvik tanečního držení.

Nácvik tanečního držení.

Waltz.

Waltz.

Čača.

Čača.

V rytmu tanga.

V rytmu tanga.

Tango.

Tango.

Jive.

Jive.

Polka.

Polka.

Individuální práce s tanečníkem.

Individuální práce s tanečníkem.

Korzo.

Korzo.


Vyhledávání


Regionální střediska


Facebook


Dobrovolnictví

Máme akreditaci Ministerstva vnitra ČR v oblasti dobrovolnické služby.



Odborná praxe

Nabízíme praxi studentům sociálních, speciálně pedagogických či výtvarných oborů (VŠ, VOŠ).



Dárci


Děkujeme za podporu.


Pravidelně nás dotují


Doporučujeme



Dotazy

Veškeré připomínky zasílejte na adresu webmaster@tyflocentrumbrno.cz
K jakémukoliv užití textů a obrázků, uveřejněných na tomto serveru, je třeba souhlas provozovatele.
Prohlášení o přístupnosti © TyfloCentrum Brno, o.p.s. 2002-20
Hostováno na WEDOS.CZ