logo TyfloCentra Brno, o.p.s. - odkaz na úvodní stranu

Slepotou život nekončí...



Tmavomodrý festival 2013 (24. ročník, 17. a 18. 5. 2013)

Odkazy na další reportáže o Tmavomodrém festivalu najdete na stránce brněnské TyfloCentrum v médiích.

Setkání zrakově postižených uživatelů výpočetní techniky

Na sobotním setkání zrakově postižených uživatelů ICT zaznělo celkem šest prezentací a byly předány ceny vítězům 6. ročníku Memoriálu Zdeňky Vernarské.

Libor Doušek a Marek Susčík z firmy ACE Design, s. r. o. představili ozvučení a práci s novým systémem Windows 8 odečítačem WinMonitor. Windows 8 přináší mnoho změn a novinek, což ale neznamená, že by se tento systém stal neovladatelným pro uživatele odečítačů, protože odečítače na změny, které tento operační systém přinesl, reagují. Pro uživatele Windows 8 ovšem jeho používání v něm znamená naučit se nové postupy a styl práce. Druhým tématem, které pánové z ACE Designu představili, byly dvě aplikace pro operační systém Android, optimalizované pro práci s odečítačem TalkBack. Aplikace TalkMan je jednoduše ovladatelná čtečka textů, aplikace Prozaik pak uživatelům umožňuje jednoduchý přístup do Knihovny digitálních dokumentů. Spojením těchto dvou aplikací uživatel získává nástroj pro snadné stažení a přečtení knihy v mobilním telefonu.

Petrové Bláha a Řehák z firmy Adaptech, s. r. o. představili novinky v programech Window Eyes 8.2 a SuperNova 13.50. Oba programy spolupracují s Windows 8 a mají základní podporu kancelářského balíku Office 2013. Window Eyes je po dlouhé době možné stáhnout jako lokalizovanou demoverzi a vyzkoušet si tak jeho funkce. Novou verzi SuperNovy chtěla společnost Dolphin uvést co nejdříve, tak taoto verze má stále některá omezení - tato verze nepodporuje ve Windows 8 funkci Věrné vyhlazení a není také podporována funkce řádkové prohlížení. Na léto je proto plánováno vydání aktualizované verze SuperNovy.

Honza Šnyrych z výrobního družstva nevidomých Spektra se zaměřil na praktickou ukázku SuperNovy 13.50 v prostředí Windows 8. Další novinkou, kterou účastníkům setkání představil, je nový čtecí modul do stolní kamerové lupy ClearView. Ten se ovládá přes dotykovou obrazovku a umožňuje uživateli si text snímané předlohy nechat předčítat hlasovým výstupem (z českých hlasů jsou k dispozici Eliška nebo Zuzana). Modul se vyznačuje jednoduchým ovládáním, jehož rozhraní je uzpůsobeno i pro uživatele se zbytky zraku. Na závěr prezentace Spektry představil Martin Plíštil možnosti tabletů iPad pro slabozraké uživatele.

Radek Pavlíček seznámil účastníky s nejzajímavějšími novinkami z nabídky firmy GALOP sro. - veřejné beta testování lokalizované verze odečítacího programu JAWS 14, novou řadu braillských řádků Focus Blue a certifikační program, v němž si mohou zájemci otestovat své znalosti odečítacího programu JAWS a v případě zájmu si zakoupit i certifikát. Screen reader JAWS 14 podporuje Windows 8 a přináší řadu nových či vylepšených funkcí, z nichž za všechny jmenujme alespoň funkci Flexibilní web a podporu hlasového syntezátoru Vocalizer Direct. Modelová řada braillských řádků Focus Blue cílí na obě hlavní skupiny uživatelů - uživatele PC a uživatele přenosných zařízení a reaguje i na zvýšenou poptávku po Braille-on-the-go - tedy situacích, kdy uživatel potřebuje snadno přenositelné zařízení, které může používat kdekoliv v terénu nezávisle na tom, že momentálně nemá k dispozici žádný stůl či jiné místo, na které by si mohl řádek položit.

Roman Kabelka, Pavel Ondra a Matěj Plch představili účastníkům setkání možnosti, které nevidomým uživatelům přináší tablety s operačními systémy iOS nebo Android. Všichni tři pánové jsou velmi aktivními uživateli mobilních technologií, takže jejich povídání bylo hodně založeno na vlastních praktických zkušenostech.

Roman Kabelka, lektor ICT v brněnském TyfloCentru, stručně seznámil účastníky s výhodami, které jim tablet může přinést. Jedná se o ideální zařízení pro konzumaci obsahu, má snadné ovládání, velký displej s velkými ovládacími prvky a baterii s velkou výdrží. Mezi další výhody lze zařadit kompaktní rozměry, nízkou hmotnost či integrovaný 3G modul k připojení k Internetu i mimo dosah WiFi sítí, nebo existenci aplikací, které mohou být v mnoha případech přehlednější než webové rozhraní stejné služby. Za nevýhodu lze považovat menší variabilitu (týká se hlavně uzavřeného operačního systému iOS) či v některých případech (iPad)nemožnost připojení USB zařízení. Toto neplatí o operačním Android, který je naopak velmi otevřený a u některých zařízení s Androidem lze připojit i klasické periferie přes USB port.

Matěj Plch popsal postup, jakým je možné si zpřístupnit a zprovoznit tablet s Androidem i bez toho, aniž by musel uživatel žádat o pomoc někoho vidícího, a Pavel Ondra pak stručně popovídal o některých aplikacích pro Android, které aktivně používá pro konzumaci obsahu - iVysílání, TuneIn rádio a PDF2Speech.

Nevidomý programátor Patrik Pospíšil přijel účastníkům představit dva programy ze své dílny - desktopového poštovního klienta QnlyMail a RSS čtečku pro nevidomé. QnlyMail je jednoduchý e-mailový klient navržený s ohledem na potřeby nevidomých uživatelů. Nabízí základní funkce pro práci s elektronickou poštou a může tak být vhodným nástrojem pro nenáročného uživatele. RSS čtečka umožňuje uživatelům spravovat RSS kanály, které dnes nabízí většina webů, a mít tak možnost snadného přístupu k informacím.

Závěr setkání byl věnován vyhlášení výsledků soutěže v ovládání počítače bez kontroly zrakem, kterou pořádá brněnské TyfloCentrum. O tom jak celá soutěž probíhala a kdo si nakonec odnesl hodnotné ceny od sponzorů, se dočtete na samostatné stránce, věnované 6. ročníku Memoriálu Zdeňky Vernarské.

Zvukové nahrávky ze sobotního setkání zrakově postižených uživatelů ICT

UPOZORNĚNÍ: Kvalita nahrávek odpovídá prostředí a účelu, za kterým byly pořízeny. Neočekávejte proto záznam se studiovou kvalitu zvuku. Účelem nahrávek je poskytnout v poslouchatelné kvalitě informace, které na setkání zazněly, i těm, kteří se jej nemohli zúčastnit. Děkujeme za pochopení.

Nahrávky jsou zveřejněny se souhlasem přednášejících. Děkujeme.

Nahrál a sestříhal Radek Pavlíček.

Fotogalerie na Flickru

Fotogalerie na Flickru - Tmavomodrý festival 2013


Zpět na Tmavomodré festivaly


Vyhledávání


Regionální střediska


Facebook


Dobrovolnictví

Máme akreditaci Ministerstva vnitra ČR v oblasti dobrovolnické služby.



Odborná praxe

Nabízíme praxi studentům sociálních, speciálně pedagogických či výtvarných oborů (VŠ, VOŠ).



Dárci


Děkujeme za podporu.


Pravidelně nás dotují


Doporučujeme



Dotazy

Veškeré připomínky zasílejte na adresu webmaster@tyflocentrumbrno.cz
K jakémukoliv užití textů a obrázků, uveřejněných na tomto serveru, je třeba souhlas provozovatele.
Prohlášení o přístupnosti © TyfloCentrum Brno, o.p.s. 2002-20
Hostováno na WEDOS.CZ