logo TyfloCentra Brno, o.p.s. - odkaz na úvodní stranu

Slepotou život nekončí...



Tmavomodrý festival 2014 (25. ročník, 16. a 17. 5. 2014)

Setkání zrakově postižených uživatelů výpočetní techniky

S tradiční dvoudenní výstavou výpočetní techniky, s úpravou pro zrakově těžce postižené uživatele, jsou spojené také přednášky a prezentace.

Také v letošním roce se svými nabídkami zaplnili výstavu známé a dlouhodobě osvědčené firmy ACE Design, vdn. Spektra, Adaptech a Sagitta . Zástupci firmy Galop se z účasti omluvili. Všichni vystavovatelé s sebou přivezli opět to nejlepší, co ve svých nabídkách mají, ať už se jednalo o zvětšovací kamerové lupy, nejnovější verze zvětšovacích i odečítacích programů či úplné novinky. Nebylo jich mnoho, ale za zmínku určitě stojí například mluvící Lupa "CV+ Reader," kterou nám představili pracovníci vdn. Spektra a dvě lupy s názvy Readit Air a Readit Scholar HD, s nimiž se pochlubila brněnská firma Sagitta.

Ta prvně jmenovaná - "CV+ Reader," - je klasická stolní lupa s LCD displejem, doplněná o OCR program a hlasový výstup, kterým je možné si nechat číst, a tím si šetřit oslabený zrak, zejména delší části oskenovaných textů.

Lupy Readit Air a Readit Scholar HD pak jsou samostatné, snadno přenosné kamery, které jako zobrazovač používají běžný počítač nebo notebook a to i bez odečítacího programu. Funkčnost těchto kamer pak zajišťuje software, který v sobě obsahuje jak OCR program, tak i hlasovou syntézu. Trošku víc si o nich napíšeme v samostatném článku.

V sobotu 17. května pak proběhlo, vedle výše již zmíněných výstav, v Malém sále Břetislava Bakaly Setkání fandů výpočetní techniky. Vystavovatelé v krátkých upoutávkách pozvali návštěvníky ke svým stánkům a naši hosté, jimiž byli tvůrci zajímavých a užitečných aplikací, krátce pohovořili o jejich funkcích a možnostech využití.

A tak se v době od půl desáté do necelých dvanácti hodin v roli přednášejících průběžně vystřídali:

Vítek Jirásek, tvůrce již docela rozšířené a oblíbené počítačové aplikace Tapin Rádio. Ve svém vystoupení nám poradil, jak si prostřednictvím tohoto programu můžeme snadno naladit a poslouchat internetová rádia z celého světa a osvětlil nám i řadu dalších možností tohoto oblíbeného programu. Za všechny uveďme alespoň možnost automatického vypnutí, nebo nahrání jakéhokoliv pořadu.

Poté nám Petr Svobodník, tvůrce aplikace Blind Shell, prozradil, co všechno tato aplikace dosud umí a jak nám formou zjednodušeného rozhraní usnadní ovládání a používání dotykových telefonů s operačním systémem Android.

Po něm se ujali slova dva zástupci v.d.n. Spektra. Patrik Benda nám představil již výše zmíněnou mluvící lupu -CV+ Reader a Jiří Sádovský zase braillský řádek Alva Comford v symbióze s mobilním telefonem iPhone.

Na ně navázal Marek Susčík ze společnosti ACE Design. Představil nám jejich novinku, Cestovního průvodce pro nevidomé a slabozraké v mobilním zařízení se systémem Android, kterého nazvali "DotWalker Pro".

Následně se ujal mikrofonu Tomáš Staník, tvůrce programu Remote Assistant. Poradil nám, jak je možné se s pomocí mobilního telefonu iPhone, této aplikace a vidícího kamaráda, byť by byl zrovna na jiném konci republiky, zorientovat v neznámém prostředí, nebo si třebas jen roztřídit nákup nebo barevné prádlo na praní.

Jako poslední z přednášejících se o slovo podělil Radek Seifert z pražského střediska Elsa a Petr Červenka z brněnského Teiresiás. Oba pánové nás teoreticky seznámili s možnostmi tvorby, tisku a užívání haptických map. A nezůstalo jen u teorie. V průběhu celého dopoledne byli tito pánové k dispozici také u svého stánku, kde si mohli návštěvníci vytvořené mapy nejen prohlédnout, ale, díky sponzorským příspěvkům Spektry a Galopu, které pro tento účel věnovaly speciální kapslové papíry, také nechat vytvořit mapu jakéhokoliv místa kdekoliv v ČR.

Také ostatní přednášející byli po celé dopoledne k dispozici zvídavým návštěvníkům u svých stánků, kde je bylo možné navštívit a důsledně vyzpovídat.

Po přednáškách následovalo vyhlášení výsledků 7. ročníku Memoriálu Zdeňky Vernarské, o kterém si můžete přečíst v samostatném článku.

Zvukové nahrávky ze sobotního setkání zrakově postižených uživatelů ICT

UPOZORNĚNÍ: Kvalita nahrávek odpovídá prostředí a účelu, za kterým byly pořízeny. Neočekávejte proto záznam se studiovou kvalitu zvuku. Účelem nahrávek je poskytnout v poslouchatelné kvalitě informace, které na setkání zazněly, i těm, kteří se jej nemohli zúčastnit. Děkujeme za pochopení.

Nahrávky jsou zveřejněny se souhlasem přednášejících. Děkujeme.

Sestříhal Jiří Fenz.

Fotogalerie na Flickru

Fotogalerie na Flickru - Tmavomodrý festival 2014, 16. a 17. 5. 2014


Zpět na Tmavomodré festivaly


Vyhledávání


Regionální střediska


Facebook


Dobrovolnictví

Máme akreditaci Ministerstva vnitra ČR v oblasti dobrovolnické služby.



Odborná praxe

Nabízíme praxi studentům sociálních, speciálně pedagogických či výtvarných oborů (VŠ, VOŠ).



Dárci


Děkujeme za podporu.


Pravidelně nás dotují


Doporučujeme



Dotazy

Veškeré připomínky zasílejte na adresu webmaster@tyflocentrumbrno.cz
K jakémukoliv užití textů a obrázků, uveřejněných na tomto serveru, je třeba souhlas provozovatele.
Prohlášení o přístupnosti © TyfloCentrum Brno, o.p.s. 2002-20
Hostováno na WEDOS.CZ