logo TyfloCentra Brno, o.p.s. - odkaz na úvodní stranu

Slepotou život nekončí...



Tmavomodrý festival 2015 (26. ročník, 15. a 16. 5. 2015)

Setkání zrakově postižených uživatelů výpočetní techniky

Tmavomodrý festival 2015 je už za námi. A jaký byl?

Zájemci o výpočetní techniku s úpravou pro zrakově postižené se sešli v pátek 15. a v sobotu 16. května v sále Břetislava Bakaly na Žerotínově náměstí v Brně. Pracovníci brněnského TyfloCentra, které si v letošním roce připomíná 15 let své činnosti, pro ně připravili zajímavý a bohatý program.

V průběhu pátečního odpoledne, v době, kdy ve velkém sále probíhala přehlídka malých zpěváků a hudebníků, probíhala ve foyer tohoto sálu již tradiční výstava výpočetní techniky. Ta pak pokračovala i v sobotu dopoledne. Od Devíti do dvanácti hodin si návštěvníci mohli u jednotlivých stánků osahat všechny pomůcky, se kterými k nám přijeli zástupci již tradičních a osvědčených firem ACE Design, Spektra a Galop. Paralelně s výstavou pak probíhala v sousedním malém sále i tradiční přednášková část, v níž nás prezentující formou krátkých upoutávek seznamovali s nejčerstvějšími novinkami z jejich nabídek.

A tak jsme se od zástupců brněnské firmy AC Design například dozvěděli, že i jejich WinMonitor již disponuje novou funkcí, která umí číst text i z obrázků, to, že aplikaci DotWalker Pro je možné ovládat i pomocí hlasových příkazů nebo to, že aplikaci Talkman pro Android je možné ovládat prostřednictvím externí klávesnice nebo ovládacích prvků na handsfree.

Pracovníci pražské Spektry nám představili stolní počítače s bohatým programovým vybavením, celou řadu stolních i kapesních kamerových lup s OCR programy i bez nich, mini NetBook, braillský řádek, kamerovou OCR čtečku clearReader i EasyLink 12 Touch v propojení s telefonem iPhone. Ve své upoutávce nám pak názorně ukázali, jak lze obsluhovat dotyková zařízení iPhone pomocí malé externí klávesnice Rivo.

Po dvouleté přestávce za námi opět přijel Michal Jungman z pražského Galopu, který nám představil kamerovou lupu ONYX Deskset HD, kapesní kamerové lupy řady RUBY, brailleské řádky Focus a především novinku na kterou se spousta z nás hodně těšila. Byl jí chytrý mobilní telefon „SmartVision,“ navržený speciálně pro zrakově postižené uživatele. Jeho zvláštnost spočívá v tom, že jde o kombinaci dotykového telefonu s OS Android a tlačítkovou numerickou klávesnicí.

Na výstavě nechyběli ani zástupci firmy Sagitta s nabídkou stolních i kapesních kamerových lup či modifikovaného čtecího zařízení Read Easy, stejně jako i pracovnice olomouckých Tyflopomůcek. I letos k nám přivezly bohatou nabídku pomůcek pro každodenní potřebu a také novinky, jimiž byly rádio Boombox, česky mluvicí hodinky, rohaté Pexeso či hmatová hra Scrable.

Na venkovní prezentaci školy vodicích psů Milana Dvořáka pak mohli návštěvníci přímo s ním pobesedovat o všem, co se týká problematiky výcviku vodicích psů, jejich soužití s nevidomým pánem, poradit se o zásadách správné péče o psa, možnostech jeho získání atp. Na stánku brněnského TyfloCentra pak bylo možné si zakoupit i spoustu drobností na památku z nabídky naší výtvarné dílny HapAteliér.

Výstavy výpočetní techniky se letos nezúčastnili zástupci firmy Adaptech, kteří nám včas neodeslali svou přihlášku. Věřím však, že je důstojně zastoupili zástupci, nově se formující pražské firmy Symbio. Ti nám představili kamerovou zvětšovací lupu Vocatex, čtecí zařízení Easy Reader, brailleské řádky Esys a produkty firmy Apple.

Dalšími novými a milými hosty u nás byli, letos také poprvé, zástupci firmy Turboconsult, kteří nám představili velice zajímavý projekt FriendlyVox. Jedná se o cloudovou mluvicí aplikaci, nejen pro nevidomé. O něm si však napíšeme něco víc v samostatném článku.

Letošní program v sobě zahrnoval i několik organizačních novinek.

Jednu si pro návštěvníky festivalu připravily kolegyně z ostatních oddělení našeho TyfloCentra. Bylo jí poskytování doprovodu návštěvníkům v rámci budovy Bílého domu. Nejen, že byly ozdobou festivalu a moc jim to slušelo, ale především nenechaly žádného z návštěvníků, který neměl vlastní doprovod, napospas chaosu. Aktivně je oslovovali a nabízeli jim doprovod ať už do přednáškového sálu, k jednotlivým stánkům, pomohli jim vyhledat volné místo nebo jim pomohli vyhledat jejich přátele apod.

Druhou novinkou pak byla změna moderátora dopolední přednáškové části. Josef Konečný, který festivalem provázel návštěvníky předchozích 24 roků, předal na dalších nejméně 24 roků mikrofon svému, o generaci mladšímu kolegovi, Martinovi Balážovi.

Třetí, avšak nejzásadnější novinkou, bylo prodloužení setkání fandů až do odpoledních hodin. Po oficiálním ukončení výstav a Tmavomodrého festivalu jsme se přesunuli s přihlášenými zájemci do nedalekého Střediska Teiresiás Masarykovy univerzity. Pracovníci tohoto střediska ve spolupráci s pracovníky TyfloCentra tam pro ně připravili malé občerstvení a v době mezi třináctou a šestnáctou hodinou celkem 15 hodinových workshopů v pěti odborně zaměřených okruzích. Každý z těchto workshopů probíhal v samostatné učebně a jejich účastníci měli možnost si, buď na vlastních, nebo na zapůjčených zařízeních prakticky vyzkoušet některé aplikace mobilních telefonů, málo známé funkce Jawsu, nebo si na vlastní kůži ověřit, že s FriendlyVoxem se opravdu dá pracovat i na počítači, který není vybaven odečítačem obrazovky a hlasovým výstupem.

Témata jednotlivých workshopů byla následující:

Tato pracovní setkání měla u návštěvníků nebývale velký ohlas a posléze i velice kladnou odezvu. Oproti původně očekávaným cca 20 zájemcům se nám jich nakonec prostřednictvím internetového formuláře přihlásilo 35 a v dopoledních hodinách se k nim přímo na místě přidalo ještě dalších 8. Celkem se tak ve Středisku Teiresiás sešlo, včetně přednášejících a průvodců, téměř 60 osob. Díky operativnímu přístupu a skvělé organizaci se nakonec podařilo umožnit absolvovat workshopy i zájemcům, kteří nebyli přihlášeni, i když to mohlo být jen formou náslechů. Všichni přihlášení absolventi workshopů pak na rozloučenou obdrželi flashdisk s materiály z některých workshopů a propagačními materiály zúčastněných firem. Tyto flashdisky, stejně jako i drobné občerstvení bylo možné návštěvníkům poskytnout jen díky vstřícnosti a sponzorské podpoře společností ACE Design, s.r.o., GALOP s.r.o., TurboConsult s.r.o. a Spektra v.d.n., kterým tímto ještě jednou moc děkujeme. Velké poděkování patří také lektorům, kteří si pro účastníky připravili obsahově zajímavé workshopy i dobrovolníkům, kteří v případě potřeby účastníkům asistovali nebo jim pomáhali s orientací v neznámém prostředí.

Projevený zájem zrakově postižených uživatelů výpočetní techniky o tuto akci naznačuje, že jim podobná pracovní setkání chybí a rádi by je navštěvovali i v budoucnosti. Svědčí o tom i jejich ohlasy, z nichž si některé dovolím citovat:

--- začátek citací ---

... Celé to hodnotím pozitivně, jen na některá témata by to asi chtělo více času. Budu se těšit na další pokračování. Ještě jednou díky za workshopy. Jan Balák

... Chci poděkovat za výborný ročník Tmavomodrého festivalu. Všechny odpolední workshopy velmi oceňuji. Díky moc všem i za flešku s materiály. Já myslím, že se Vám to moc povedlo, za což ještě jednou velký dík a určitě bych přivítal i do dalších ročníků nějaký odpolední program, aby se "vyplatilo" přijet. Miloš Šmíd

... Chci vám touto cestou poděkovat za veliký kus práce, který jste udělali. Myslím, že zejména díky workshopům se povedlo dát TMF nový impuls a dobrou perspektivu do budoucna. Vladimír Jareš

--- Konec citací ---

Děkujeme za tyto ohlasy a rádi přivítáme i ty vaše. Především pak takové, které nám do budoucna můžou být novou inspirací a povzbuzením.

Zpracoval Josef Konečný

Zvukové nahrávky ze sobotního setkání zrakově postižených uživatelů ICT

UPOZORNĚNÍ: Kvalita nahrávek odpovídá prostředí a účelu, za kterým byly pořízeny. Neočekávejte proto záznam se studiovou kvalitu zvuku. Účelem nahrávek je poskytnout v poslouchatelné kvalitě informace, které na setkání zazněly, i těm, kteří se jej nemohli zúčastnit. Děkujeme za pochopení.

Nahrávky jsou zveřejněny se souhlasem přednášejících. Děkujeme.

Sestříhal Roman Kabelka.

Fotogalerie na Flickru

Fotogalerie na Flickru - Tmavomodrý festival 2015


Zpět na Tmavomodré festivaly


Vyhledávání


Regionální střediska


Facebook


Dobrovolnictví

Máme akreditaci Ministerstva vnitra ČR v oblasti dobrovolnické služby.



Odborná praxe

Nabízíme praxi studentům sociálních, speciálně pedagogických či výtvarných oborů (VŠ, VOŠ).



Dárci


Děkujeme za podporu.


Pravidelně nás dotují


Doporučujeme



Dotazy

Veškeré připomínky zasílejte na adresu webmaster@tyflocentrumbrno.cz
K jakémukoliv užití textů a obrázků, uveřejněných na tomto serveru, je třeba souhlas provozovatele.
Prohlášení o přístupnosti © TyfloCentrum Brno, o.p.s. 2002-20
Hostováno na WEDOS.CZ