I v letošním roce proběhla od 12. do 14. května mezinárodní hudební přehlídka zrakově postižených dětí a mládeže Tmavomodrý festival v sále Břetislava Bakaly na Žerotínově náměstí v Brně. Brněnské TyfloCentrum bylo tradičním spoluorganizátorem doprovodných akcí této přehlídky. S dvoudenní výstavou výpočetní techniky pro zrakově postižené uživatele byly spojeny také přednášky a prezentace. Se svými nabídkami přišly firmy ACE Design, Spektra, Sagitta, Turbo Consult a dále nově Stopka a Karel Giebisch. Všichni vystavovatelé s sebou přivezli opět to nejlepší ze světa výpočetní techniky pro zrakově postižené a účastníkům předvedly, co ve svých nabídkách aktuálně mají.
Jako obvykle v sobotním dopoledni probíhaly přednášky v rámci setkání zrakově postižených uživatelů výpočetní techniky, letos již po pětadvacáté. Toto setkání moderoval Martin Baláž z brněnského TyfloCentra a po úvodním slově ředitelky TyfloCentra, v němž z historického hlediska shrnula předchozích 24 let setkávání, začaly prezentace výpočetní techniky pro zrakově postižené uživatele.
Zástupci firmy ACE Design předvedli ovládání počítače pomocí hlasových příkazů a gest na mobilním telefonu a využití počítače s programem asistent pro zjednodušení obsluhy vybraných aplikací mobilního telefonu. Lehkou stolní lupu Traveller HD a dokumentové kamery k programu ImageReader nám předvedl pracovník firmy Spektra. Zástupce firmy Galop nás seznámil s novinkami v aktuální verzi zvětšovacího programu Magic. Přehled aktuálních schopností ozvučeného portálu FriendlyVox nám představil zástupce firmy TurboConsult. S téměř novinkou pro zpřístupnění telefonu s Androidem pro nevidomé a slabozraké uživatele, aplikací Corvus, nás seznámil zástupce neziskové organizace Stopka ze Slovenska. AppleWatch – chytré mluvící hodinky nám předvedl Karel Giebisch a téma přístupnosti Linuxu pro zrakově postižené uživatele otevřel Martin Baláž. Na závěr nás pan docent Jiří Chod z Elektrotechnické fakulty ČVUT seznámil s aktuálním stavemvývoje pokročilé navigace nevidomých.
Blokem dopoledních prezentací program doprovodných akcí Tmavomodrého festivalu nekončil. Předem přihlášení účastníci se po poledni přesunuli do prostor střediska Teiresiás. Zde proběhlo několik workshopů, které vesměs navazovaly na dopolední prezentace v Bílém domě. Mimo dopolední témata zde byla probrána i další jako „Android či iOS, pro co se rozhodnout“, dále „Stěžejní novinky v TalkBacku“, čímž byla doplněna oblast zabývající se přístupností chytrých mobilních telefonů. Účastníci workshopů si také mohli zvolit témata „Efektivněji na webu s Jawsem“ a „Využití notebooku při zvětšování textu a tabule při výuce“. Celkově se jednalo o 10 témat, přičemž jednotlivých workshopů se vždy mohlo účastnit maximálně 5 zájemců, kterým se věnovali až dva moderátoři, většinou sami zrakově postižení. Tyto workshopy jsou účastníky od jejich počátku v minulém roce velmi přínosné a oblíbené tak, že kapacity ani nestačí. To je také důvodem, že jejich nejbližší konání je naplánováno již na tento podzim. Workshop pracovníků TC na téma „Pracujeme s Linuxem“ se zde těšil také velkému zájmu a ještě po jeho skončení kontaktovalo brněnské TC spousta zájemců o tuto problematiku.
UPOZORNĚNÍ: Kvalita nahrávek odpovídá prostředí a účelu, za kterým byly pořízeny. Neočekávejte proto studiovou kvalitu zvuku. Účelem nahrávek je poskytnout v poslouchatelné kvalitě informace, které na setkání zazněly, i těm, kteří se jej nemohli zúčastnit. Děkujeme za pochopení.
Sestříhal Ing. Jan Pokorný.
Zpět na Tmavomodré festivaly
Nabízíme praxi studentům sociálních, speciálně pedagogických či výtvarných oborů (VŠ, VOŠ).
Děkujeme za podporu.
Veškeré připomínky zasílejte na adresu webmaster@tyflocentrumbrno.cz
K jakémukoliv užití textů a obrázků, uveřejněných na tomto serveru, je třeba
souhlas provozovatele.
Prohlášení o přístupnosti © TyfloCentrum Brno, o.p.s. 2002-20
Hostováno na WEDOS.CZ