logo TyfloCentra Brno, o.p.s. - odkaz na úvodní stranu

Slepotou život nekončí...



Jak probíhal jubilejní 20. ročník Tmavomodrého festivalu

Ve dnech 14. až 17. května se v Brně konal již 20. ročník mezinárodní hudební přehlídky zrakově postižených dětí a mládeže, známý pod názvem Tmavomodrý festival, který organizuje Brněnské kulturní centrum, příspěvková organizace Magistrátu města Brna. Vydávaný sborník festivalu připomněl všech předchozích 19. ročníků festivalu. Myšlenku uspořádat takové přehlídky zrakově postižených dětí se zrodil v hlavě oční lékařky MUDr. Zdeňky Kavkové již v roce 1989. K uspořádání prvního ročníku však vedly téměř celé dva roky. Po celou dobu realizuje tuto myšlenku ředitelka festivalu PhDr. Šárka Tryhuková.

Prvního ročníku se ve dnech 1. a 2. prosince roku 1990 zúčastnilo na 90 žáků a studentů ze 6 škol. Za 20 let konání festivalu se počet účastníků zdvojnásobil. Letos se zúčastnilo již 180 účastníků z 15 škol, z toho 6 zahraničních (Slovensko, Polsko, Německo a Rakousko). Účastní se i několik individuálně přihlášených seskupení. Jubilejní 20. ročník byl obohacen o čtvrteční společný koncert zrakově postižených dětí a jejich hostů v Červeném kostele, mezi kterými byli např. Flétnový soubor Základní umělecké školy Pozořice, Dětský sbor při Národním divadle Brno, studenti brněnské Konzervatoře a žáci Základní umělecké školy ze Smetanovy ulice v Brně.

V letech 1993 až 1994 došlo v organizaci festivalů ke změně termínu, aby se čas konání více blížil konci školního roku. V roce 1993 se zúžený jednodenní festival věnoval odbornému semináři pedagogů a očních lékařů na téma Integrace zrakově postižených dětí ve školách běžného typu. Rok 1994 byl velmi významný, protože kromě přesunu do květnového termínu, festival navštívil pan David Blyth, prezident Světové unie nevidomých, a ing. Milan Hudeček, tvůrce Eureky, která se u nás stala první masově rozšířenou kompenzační pomůckou na bázi PC.

Doprovodný program jubilejního 20. ročníku Tmavomodrého festivalu, který organizuje od roku 2001 brněnské TyfloCentrum, si připomněl dvousté výročí narození Louise Brailla i Eureku, první přenosný počítač s braillskou klávesnicí a s hlasovým výstupem pro nevidomé. První Eureka se v Brně objevila v roce 1990, shodou okolností v době konání prvního festivalu. Již při druhém ročníku v roce 1991 se Eureka prezentovala na festivalu a v Brně vznikl Eureka klub, který si kladl za cíl předávat zkušeností při práci s Eurekou, její popularizaci a později i výuku její obsluhy i programování, které bylo jednou z aplikací zařazených v nabídce Eureky. Do tehdejšího Československa bylo dovezeno na 600 kusů, z toho okolo 200 kusů se prodalo na Slovensku. V letech 1992, 1994 a 1995 proběhly v rámci sobotního setkání uživatelů Eureky soutěže v programování a využití Eureky. V roce desátých narozenin Eureky (1996) však trhu s kompenzačními pomůckami na bázi PC již dominují běžné osobní počítače vybavené speciálními programy pro zrakově postižené. Přesto dovoz Eureky byl významným mezníkem v historii kompenzačních pomůcek u nás a využívání informačních technologií k odstranění informačních bariér ze života nevidomých. Od roku 1995 provází Tmavomodrý festival výstava kompenzačních pomůcek, tradiční sobotní setkání uživatelů Eureky se mění v setkávání uživatelů výpočetní techniky. Od roku 1999 jsou návštěvníci festivalu před vstupem do Bílého domu, kde se festivaly konají, vítáni čtyřnohými kamarády při venkovní prezentaci škol vodicích psů.

Letošní dvoudenní výstavy pomůcek se zúčastnili tito vystavovatelé:

Velké poděkování patří paní ředitelce Centra dětských odborných zdravotnických služeb, MUDr. Rút Svobodové, která nám umožnila zvětšit výstavní plochu v prostoru Polikliniky „Bílý dům“.

Firma ACE Design, s. r. o. na stánku kromě jiného předvedla hlasový vstup a výstup pro ovládání počítače s využitím hlasového ovládání MyVoice v kombinaci s odečítačem WinMonitor. Funkce tohoto systému umožní pracovat s počítačem kombinovaně postiženým uživatelům se zrakovým postižením a s postižením horních končetin.

Firma Adaptech, s. r. o. předvedla nový braillský řádek Brailliant 40. V nabídce této firmy je i odečítač Window-Eyes ve verzích 6.1 a 7.1, s českou lokalizací. Po odchodu firmy BrailleTech z trhu kompenzačních pomůcek pro zrakově postižené by bylo jistě škoda, kdyby se uživatelé tohoto screenreaderu nedostali k žádné další podpoře. Je jen škoda, že firma nabídku tohoto software více neprezentuje na svých webových stránkách.

Firma Galop, s. r. o. kromě standardní nabídky představila především nové možnosti mobilních telefonů s operačním systémem Symbian, ozvučené odečítacím programem Mobile Speak - novou hlasovou syntézu Eliška, možnost používání webového prohlížeče, e-mailu či některých funkcí programu Nokia Maps. Pracovníci firmy Galop představili také projekt Beletrik, konkrétně jeho první dvě „kapitoly“ -„čtečku textů“ v mobilu a tři nové hlasy pro tuto čtečku. Třetí „kapitolou“ projektu pak bude server, který propojí databáze všech knihoven, poskytujících digitální texty pro zrakově postižené, a umožní stáhnout si tuto knihu (za předpokladu, že jste v dané knihovně registrováni) do mobilního telefonu. Pro uživatele programu Mobile Speak, zakoupeného v ČR, bude nabízet firma Galop tyto užitečné novinky zdarma.

Spektra, výrobní družstvo nevidomých na výstavě prezentovala také programy pro mobilní telefony: odečítač TALKS a zvětšovací program ZOOMS. Mezi prezentované novinky patřila i softwarová lupa ZoomText 9.18 s podporou skriptování či kamerová lupa ClearView+ v rozlišení HDTV. Zajímavou nabídkou Spektry je odečítací program Hal, kdy uživatel za velmi příznivou cenu 21 000 Kč bez DPH dostane CD verzi (možnost instalace až na 3 PC) + DolphinPen + SMA (jeden rok předplacené upgrady) + český hlas RealSpeak SOLO s českou syntézou Zuzana.

Výstavu kompenzačních pomůcek vhodně doplňovala prodejní výstavka rukodělných prací klientů HapAteliéru – výtvarné dílny pro zrakově postižené, kterou provozuje brněnské TyfloCentrum. V pátek výstavu obohatily práce klientů z Pobytového rehabilitačního a rekvalifikačního střediska pro nevidomé Dědina, která se festivalu účastní již od roku 1997, a práce žáků Středního odborného učiliště pro zrakově postižené z Prahy Krče.

Příležitostně se snažíme do programů výstav jednorázově zařazovat a upozornit na zajímavé novinky, které spadají spíš do oblasti elektronických pomůcek než přímo do výpočetní techniky. Jednou z takových prvních prezentací bylo představení digitálních diktafonů a organizerů. V průběhu let jsme takto návštěvníkům TMF představili například ultrazvukové orientační pomůcky, mluvící digitální diktafony. Letos to byl pro změnu nástin vývoje navigačních systémů do interiérů, navigačním systémům v exteriéru jsme se věnovali v roce 2007.

V rámci doprovodného programu jubilejního 20. ročníku Tmavomodrého festivalu, který organizuje brněnské TyfloCentrum, se uskutečnil druhý ročník Memoriálu Zdeňky Vernarské.


Zpět na Tmavomodré festivaly


Vyhledávání


Regionální střediska


Facebook


Dobrovolnictví

Máme akreditaci Ministerstva vnitra ČR v oblasti dobrovolnické služby.



Odborná praxe

Nabízíme praxi studentům sociálních, speciálně pedagogických či výtvarných oborů (VŠ, VOŠ).



Dárci


Děkujeme za podporu.


Pravidelně nás dotují


Doporučujeme



Dotazy

Veškeré připomínky zasílejte na adresu webmaster@tyflocentrumbrno.cz
K jakémukoliv užití textů a obrázků, uveřejněných na tomto serveru, je třeba souhlas provozovatele.
Prohlášení o přístupnosti © TyfloCentrum Brno, o.p.s. 2002-20
Hostováno na WEDOS.CZ