logo TyfloCentra Brno, o.p.s. - odkaz na úvodní stranu

Slepotou život nekončí...



TyfloBrno 2004 - městská část Brno - Komín

Soutěž je zařazena do projektu Brno - Zdravé městoPod tímto názvem se skrývá soutěž v prostorové orientaci a samostatném pohybu nevidomých v Brně. Její historie se začala psát v roce 2000 tzv. nultým ročníkem. Trasa tenkrát vedla z Chaloupkovy ulice na Brněnské veletrhy a konala se počátkem listopadu u příležitosti mezinárodní výstavy Rehaprotex a k připomenutí Dne nevidomých. V následujícím roce jsme se rozhodli přesunout soutěž na dřívější termín a to na začátek října a představit tak obyvatelům Brna před blížící se celonárodní sbírkou Bílá pastelka problematiku nevidomých. Každý následující ročník probíhá v jedné z městských částí Brna. A tak se TyfloBrno postupně konalo v Bystrci, Králově Poli a v městské části Brno-střed. Letošní 4. ročník zavítal do brněnského Komína.

Na start soutěže se postavilo rekordních 17 zrakově postižených soutěžících a 3 vidící, kteří na trasu nasadili klapky na oči, aby měli stejné podmínky v soutěži. Startovní pole bylo velmi různorodé, od nejstaršího pětasedmdesátiletého Viktora Sedláře z Kladna, který se po třech vítězných ročnících umístil na čtvrtém místě, až po nejmladšího osmnáctiletého Michala Suchého z Brna. Nejdále to k nám měl Karol Mihalovič z Ústí nad Labem, ze samotného Brna bylo 6 účastníků a daleko k nám to neměli další 4 účastníci z okolí Brna. Poprvé se ve startovním poli objevilo více žen, Eva Budzáková z Lanškrouna, Emílie Bažantová a Lenka Kočová z Brna. Soutěž byla velmi vyrovnaná, mezi třetím a patnáctým místem byl rozdíl pouhých 10 bodů z celkových možných 65 bodů. Čas přitom nehrál důležitou roli, důraz se kladl na bezpečné zvládnutí celé trasy a na správné návyky při prostorové orientaci a samostatném pohybu. Nejvíce problémů soutěžícím činilo přecházení vozovky, nejlépe se jim dařilo zvládat schody a navazovat komunikaci s náhodným průvodcem.

Na účastníky čekalo překvapení v podobě návštěvy neznámého objektu, kterým se nakonec ukázal být autosalon Je-Ne, který soutěžícím i umožnil řádně si osahat auto značky Škoda či do něj usednout. Ze soutěžních úkolů na trase, které svým charakterem měly přiblížit neznámý objekt, se nejlépe dařila hra hledání kuliček a skládání šroubků a matiček, nejvíce si soutěžící "vylámali zuby" na rébusu s autíčky. Vyřešilo jej pouze 5 soutěžících (mezi nevidomými). O náročnosti členité a rozmanité trasy více než 2 km dlouhé v ulicích malebného Komína svědčí i další údaje: nejrychleji (pod 2 hodiny) ji včetně řešení mnoha úkolů zvládl Juraj Danko, nejpomalejšímu trvala trasa včetně úkolů 4 hodiny.

Ke zdárnému průběhu soutěže přispělo příznivé počasí a pohostinná Základní škola na Pastvinách v Brně Komíně. Nad soutěží převzala záštitu starostka městské části Brno Komín paní Eva Joklová a celá soutěž byla zařazena do jubilejního desátého ročníku Brněnských dnů pro zdraví. A protože TyfloBrno je především soutěž, hrálo se tentokrát o opravdické medaile. První místo a zlatou medaili získal Ján Budzák z Lanškrouna, druhé místo se stříbrnou medailí obsadil Petr Veselý z Prahy a bronzovou medaili si odnesl hluchoslepý Jan Pavlíček z Lažánek u Tišnova. Ale jak na startu soutěže řekl první náměstek primátora města Brna, Ing. Rostislav Slavotínek, vítězem je vlastně každý, kdo přišel a zúčastnil se.

Bez spolupráce mnoha lidí dobré vůle by se však dobrá věc nepodařila. V Brně vládne skvělý duch spolupráce. Pracovníci Tyfloservisu v Brně vymysleli skvělou a náročnou trať, pracovníci TyfloCentra Brno vymysleli zajímavé úkoly na trase a především zajistili celou akci organizačně. Pomáhali přitom dobrovolníci z Rané péče, odbočky SONS Brno-střed a mnoho studentů z brněnských škol. Patří jim všem za to velký dík. Bez souhry všech zúčastněných by se dobrá věc nepodařila. Nashledanou na jubilejním pátém ročníku soutěže TyfloBrno 2005.

Fotogalerie soutěže TyfloBrno 2004

Připravené medaile pro vítěze   Účastníci soutěže   Naši vzácní hosté (první náměstek primátora Ing. R. 
Slavotínek, místostarosta ÚMČ Brno Komín, Ing. V. Kára, Firma Je-Ne, Ing. Václav Jelínek), v pozadí M. Švejdová, hlavní organizátorka soutěže   start soutěže   Lenka Kočová na trase   Hluchoslepý Jan Pavlíček s červenobílou holí vyrazil na trasu   Překvapení v neznámém objektu   Při chůzi mohu i číst   Cestou necestou   Hod míčkem na cíl (zvukový)   Tak jak to tady je?   na zastávce trolejbusu   a nastupujeme   Tak jak dále?   Nejstarší účastník soutěže, Viktor Sedlář (75 let), vítěz všech tří minulých ročníků   Městská policie - pomoc z nejpotřebnějších   Regina Konrádová - hodnotitelka   autorka trasy - Lenka Šafaříková   Miloš Svárovský (výrobce bílých holí) - hodnotitel   Petr Karásek (Tyfloservis) - hodnotitel   Petr Veselý z Prahy - 2. místo   Honza Pavlíček z Lažánek - 3. místo   Ján Budzák z Lanškrouna - 1. místo

foto: Mgr. Radek Pavlíček

Výsledky soutěže

  1. místo: Ján Budzák (Lanškroun)
  2. místo: Petr Veselý (Praha)
  3. místo: Jan Pavlíček (Lažánky u Tišnova)

Zpět na TyfloBrno


Vyhledávání


Regionální střediska


Facebook


Dobrovolnictví

Máme akreditaci Ministerstva vnitra ČR v oblasti dobrovolnické služby.



Odborná praxe

Nabízíme praxi studentům sociálních, speciálně pedagogických či výtvarných oborů (VŠ, VOŠ).



Dárci


Děkujeme za podporu.


Pravidelně nás dotují


Doporučujeme



Dotazy

Veškeré připomínky zasílejte na adresu webmaster@tyflocentrumbrno.cz
K jakémukoliv užití textů a obrázků, uveřejněných na tomto serveru, je třeba souhlas provozovatele.
Prohlášení o přístupnosti © TyfloCentrum Brno, o.p.s. 2002-20
Hostováno na WEDOS.CZ