logo TyfloCentra Brno, o.p.s. - odkaz na úvodní stranu

Slepotou život nekončí...Kurzy vaření pro osoby s těžkým postižením zraku a neb nácvik sebeobsluhy v kuchyni

Člověk s těžkým postižením zraku bývá v oblasti přípravy stravy často odkázán na pomoc rodiny, přátel či sociálních služeb.

Jak ukazují příklady z praxe, řada nevidomých a slabozrakých občanů dokáže zvládat přípravu stravy pro vlastní potřebu téměř bez pomoci jiných osob.

Samostatná příprava stravy je tedy dovednost, která člověku pomáhá snížit závislost na pomoci jiných osob. Vlastní přípravě stravy předchází také nákup potřebných surovin. Tomuto nákupu zase předchází znalost, co všechno je potřeba nakoupit, aby člověk mohl konkrétní jídlo uvařit. Je také dobré vědět, kde potřebné suroviny sežene a kolik přibližně stojí.

Kurz probíhá částečně v terénu (nakupování) a částečně v prostorách TyfloCentra Brno, které je vybaveno cvičnou kuchyňkou se vším potřebným vybavením, včetně nejrůznějších kompenzačních pomůcek pro domácnost.

Cílem kurzu je vybavit frekventanty kurzu z řad těžce zrakově postižených potřebnými dovednostmi pro to, aby mohli samostatně zvládat práce související s přípravou stravy.

Co se v kurzu naučíte

Při realizaci jednotlivých lekcí kurzu se dbá na nácvik po sobě jdoucích a na sebe navazujících činností, které se uplatňují v běžném životě.

Komu je kurz určen

Cílovou skupinou osoby s těžkou vadou zraku, kteří mají zájem si osvojit nebo prohloubit různé dovednosti spojené s přípravou stravy a stolováním, aby tak zvýšili svou nezávislost na pomoci okolí. Našim cílem je poskytnout tuto službu především lidem, kteří žijí (nebo chtějí žít) samostatně, aby tím jejich samostatnost dále prohloubila.

Kurz je náročný na pozornost, zručnost, pohyblivost, vyžaduje určitou míru samostatnosti, schopnost pochopit postupy, zapamatovat si je a zaznamenat si je.

Cena kurzu

Kurz vaření je v rámci sociální rehabilitace poskytován bez úhrady. Klient si v rámci kurzu sám zakoupí suroviny, které jsou potřebné k přípravě receptu.


Vyhledávání


Regionální střediska


Facebook


Dobrovolnictví

Máme akreditaci Ministerstva vnitra ČR v oblasti dobrovolnické služby.Odborná praxe

Nabízíme praxi studentům sociálních, speciálně pedagogických či výtvarných oborů (VŠ, VOŠ).Dárci


Děkujeme za podporu.


Pravidelně nás dotují


DoporučujemeDotazy

Veškeré připomínky zasílejte na adresu webmaster@tyflocentrumbrno.cz
K jakémukoliv užití textů a obrázků, uveřejněných na tomto serveru, je třeba souhlas provozovatele.
Prohlášení o přístupnosti © TyfloCentrum Brno, o.p.s. 2002-20
Hostováno na WEDOS.CZ