První zážitkový pobyt jsme uspořádali v roce 2010. Akce nepřímo navázala na dva ročníky Tanečního soustředění pro těžce zrakově postižené, kde se rovněž sešli vrstevníci se zrakovým postižením i bez něj. Prostřednictvím společných zážitků a rovnocenných podmínek pro obě skupiny chceme propojit svět těžce zrakově postižených a vidících, utvářet povědomí mladých lidí zdravé populace o reálných možnostech osob s těžkým zrakovým postižením a odbourávat předsudky a stereotypy ze světa zrakově postižených.
Cílem pobytu MEZISVĚTY je propojit svět mladých těžce zrakově postižených a jejich vidících vrstevníků. Prostřednictvím programu na bázi zážitkové pedagogiky umožnit vzájemnou spolupráci všech účastníků, odbourání předsudků v obou skupinách a především rozvoj osobnosti každého jednotlivce.
Rádi bychom:
Jedná se o ojedinělou akci v tom smyslu, že vidící zde nejsou primárně jako průvodci a asistenti, ale jako rovnocenní účastníci (program je maximálně uzpůsoben možnosti samostatného působení zrakově postižených na akci, zároveň přirozeně motivuje vidící k nahlédnutí do světa nevidomých).
MEZISVĚTY jsou určeny lidem “nekoukavým” (těžce zrakově postiženým) i “koukavým” ve věku 18 až 26 let.
Nebráníme se ani účasti lidí, kteří mají kromě zrakové vady ještě nějaký další handicap. V takovém případě je třeba předchozí konzultace s hlavním vedoucím akce, který zváží, zda je v našich silách přizpůsobit podmínky tak, aby pobyt pro daného zájemce s dalším handicapem byl zvládnutelný a byl přínosem. Rovněž přítomnost vodícího psa je třeba předem konzultovat s hlavním vedoucím.
Organizační tým kurzu si vyhrazuje právo na výběr účastníků (snažíme se, aby účastnická skupina byla vyvážená).
Program je stěžejním prostředkem k naplnění cílů této akce. Je postaven na principech zážitkové pedagogiky a právě společné zážitky skupiny, v níž jsou jak nevidomí, tak vidící účastníci, vedou k poznání obou světů navzájem, ke schopnosti spolupráce a komunikace, k překonání bariér mezi oběma skupinami.
Přínos pro jednotlivce se projeví především v prožitkové rovině, snažíme se o co největší rozvoj osobnosti, zejména pak myšlení, fantazie a vůle. V interakci jedince se skupinou vzniká prostor pro utváření nových hodnot a postojů, učení se komunikovat ve skupině, přiijímat názory druhých a přemýšlet nad nimi, projevovat vůči skupině respekt a sounáležitost.
Program zahrnuje:
Program je koncipován tak, aby handicap nebyl překážkou a aby byly podmínky rovnocenné jak pro zrakově postižené, tak pro vidící. Snahou je maximální samostatnost zrakově postižených účastníků, tedy vyhnout se situacím, kdy vidící účastník zastává především roli asistenta a průvodce. Příprava aktivit je pak velmi organizačně náročná, ale právě maximální snahu o “přístupnost” programu pro osoby se zrakovým postižením sami účastníci velmi oceňují (veškeré texty v Braillově písmu a zvětšeném černotisku, trasy s popisem, zvukovou signalizací nebo lanem jako vodící linií apod.)
Veškerý program je dobrovolný, každý má právo účast odmítnout.
Organizační tým je tvořen minimálně dvěma pracovníky brněnského TyfloCentra, kteří mají zkušenosti s přípravou akcí pro osoby se zrakovým postižením. Hlavní vedoucí akce má zároveň zkušenosti se zážitkovým programem (jako organizátor i jako účastník).
Tým je obvykle doplněn dobrovolníky z řad studentů speciální pedagogiky či psychologie.
Nabízíme praxi studentům sociálních, speciálně pedagogických či výtvarných oborů (VŠ, VOŠ).
Děkujeme za podporu.
Veškeré připomínky zasílejte na adresu webmaster@tyflocentrumbrno.cz
K jakémukoliv užití textů a obrázků, uveřejněných na tomto serveru, je třeba
souhlas provozovatele.
Prohlášení o přístupnosti © TyfloCentrum Brno, o.p.s. 2002-20
Hostováno na WEDOS.CZ