logo TyfloCentra Brno, o.p.s. - odkaz na úvodní stranu

Slepotou život nekončí...



Za nevidomými v Rakousku

V rámci chystané přeshraniční spolupráce se pracovníci TyfloCentra Brno vypravili také do sousedního Rakouska. Po zhruba půlročním pátrání a kontaktování se podařilo návštěvu dohodnout se dvěma organizacemi v Rakousku. Nakonec jsme navštívili tři zařízení.

Termín naší návštěvy byl dojednán na mrazivé úterý dne 10. prosince 2002. Této cesty se zúčastnili: Hana Bubeníčková, Radek Pavlíček, Jana Tomšíčková z TyfloCentra Brno a jejich přátelé a tlumočníci z Prahy Martin Holeňa a Zdeněk Rybák.

První organizací, kterou jsme navštívili, bylo Výchovně vzdělávací a výzkumné centrum pro nevidomé a jinak zrakově postižené (BBFZ - Berufsbildungs - und Forschungszentrum für Blinde und Sehbehinderte). Přivítal nás ředitel tohoto centra pan Erico F. Zeyen. Centrum, které řídí, je zaměřeno na zrakově postižené v produktivním věku (15 až 55), kteří si chtějí najít práci a tomu je přizpůsoben i výchovně vzdělávací program centra - rozvoj osobnosti, který povede ke schopnosti pracovat. Součástí programu jsou počítačové kurzy, důležité pro možnost pracovat v jakémkoliv oboru. Největší důraz se ale klade na osobní rozvoj a přístup člověka k problému nezaměstnanosti. Výchovně vzdělávací proces kombinuje skupinovou i individuální práci s klienty a skládá se ze základních 4 postupných kroků:

  1. sociální poradenství a analýza osobních schopností a možností najít práci
  2. orientace na trhu práce
  3. trénování osobní prezentace (jak vystupovat u interview), inzeráty
  4. trénink sebeprosazování

Projekt tohoto centra podporují úřady Spolkové země Vídeň, Dolní Rakousko a Burgundsko. Pan ředitel se velmi zajímal o spolupráci, měl zájem o výměnné stáže instruktorů. Poměrně čerstvě zrekonstruované prostory dávaly znát, že tu budou především učebny. Navíc pan Zeyen nám zajistil návštěvu v další organizaci, kde nás provázel jeho spolupracovník pan Franz Kvasnicka.

Pan Zeyen nám vypráví o centru, které řídí   Pan Zeyen byl velmi přívětivý pán, který se nám svěřil i se svým osudem, dříve pracoval jako hoteliér

Návštěva Domu Louise Brailla ve Vídni (Louis Braille Haus) byla jedním z největších zážitků celé návštěvy. Domem nás provázel již zmíněný pan Franz Kvasnicka.

Dům patří Rakouské unii nevidomých (ÖBSV - Österreichischer Blinden - und Sehbehindertenverband). Prezidentem Rakouské unie nevidomých je Klaus Guggenberger. Přímo v Domě Louise Brailla má Rakouská unie nevidomých středisko technických pomůcek, zvukovou knihovnu, oddělení pro mladé (do 35 let), oddělení pro odstraňování architektonických bariér, sportovní oddělení. Pod organizací pracuje klub esperantistů, klub telefonistů, klub držitelů technických pomůcek a zařízení.

Rakouská unie nevidomých sdružuje dalších 6 zemských organizací a ve Vídni sídlí její ústředí a regionální spolek pro Vídeň, Dolní Rakousko a Burgundsko. Předsedou tohoto regionálního spolku pro Vídeň, Dolní Rakousko a Burgundsko je pan Friedrich Zorn, místopředsedou a současně vedoucím oddělení pro mladé je pan Gerhard Höllerer. Bohužel jsme se s těmito pány nesetkali, protože jednodenní pracovní cesta nás časově velmi limitovala.

Dům Louise Brailla je velká čtyřpodlažní budova s ubytovnou pro nevidomé studenty, restaurací a s množstvím dalších učeben, poraden, kluboven, sálů a kanceláří, včetně kartáčnické a košíkářské dílny, tělocvičen, masáží, sauny a dalších prostor. Působí zde také vídeňský kroužek zrakově postižených šachistů. U vchodu do domu je dřevěný model pro první seznámení s budovou. Po velmi rychlé, téměř bleskové prohlídce alespoň některých prostor rozsáhlého domu nás pan Franz Kvasnicka pozval na oběd. Někteří vskutku neodolali místní specialitě: Braillský špíz a hranolky, což obnášelo tři kulaté kuřecí kousky na dvou jehlách, pochopitelně připomínající šestibod. Labužníci by si asi raději pochutnali na osmibodu, ale ten na jídelníčku jaksi chyběl. I při obědě se živě diskutovalo o nevidomých a jejich postavení a o poskytovaných službách.

Dřevěný model Domu Louise Brailla (Pan Franz Kvasnicka jej ukazuje Zdeňku Rybákovi)   A ještě nejvyšší parto - ubytovna (Franz Kvasnicka a Zdeněk Rybák)   Detail modelu Domu Louise Brailla

Velký sál - příprava na taneční zábavu   Obslužný bar u velkého sálu (výtahem propojen s kuchyní)   Kartáčnická dílna, obr.1

Kartáčnická dílna, obr.2   oběd v restauraci Domu Louise Brailla (H. Bubeníčková, Z. Rybák, M. Holeňa, F. Kvasnicka, J. Tomšíčková)   A takhle vypadal Braillský špíz s hranolky

Blízkost obou navštívených zařízení umožňuje ubytování a stravování klientů Výchovně vzdělávacího centra, dále i proškolení v oblastech, které Centrum nezajišťuje, ale které je nezbytně nutné ke zdárnému zařazení zrakově postiženého do pracovního procesu.

Poslední zastávka naší krátké návštěvy Vídně byla u Společnosti pro pomoc nevidomým a slabozrakým Rakouska (HBSÖ - Hilfsgemeinschaft der Blinden und Sehschwachen Österreichs), které je zaměřeno především na seniory a zrakově postižené, kteří nemohou z různých důvodů pracovat. Přivítali nás zástupci této soukromé společnosti: ředitel Heinz Vogel se svou paní Irene Vogel a s panem Geraldem Fahrnbergerem.

Společnost má kromě budovy s učebnami, klubovnami a kancelářemi ve Vídni ještě další dům Harmonie u Vídeňského lesa a Waldpension v Alpách na jihu Rakouska.

pohled na dům Harmonie   pohled na Waldpension

Přivítání v této společnosti bylo poměrně zvláštní. Dříve než se nám společnost představila, museli jsme se dlouze představit my. Teprve potom nás naši hostitelé provedli po svém domě. Vybavení je velmi podobné jako vybavení našich odborných pracovišť Tyfloservisů a TyfloCenter, případně i odboček SONS či Středisek integračních aktivit, snad jen drobné kompenzační pomůcky a hry pro slabozraké mají nepatrně rozmanitější. Skladba pomůcek ve vitrínách se nám jevila poněkud neuspořádaná. Obrovské karty pro slabozraké nás ale opravdu zaujaly, viz. fotodokumentace:

Starají se o nahrávání a rozesílání časopisů   Pomůcky pro nevidomé a slabozraké, obr.1   Pomůcky pro nevidomé a slabozraké, obr.2

Pomůcky pro nevidomé a slabozraké   Speciální klávesnice pro slabozraké k PC   Kamerová lupa Alladin a čtecí zařízení pro nevidomé se zabudovaným skenerem

Nezbytné bílé hole, spíše opěrné pro starší klienty   Speciální braillská klávesnice k PC

Tuto společnost vedou lidé slabozrací a tak teprve zde jsme mohli uplatnit svá alba fotografií z činnosti naší společnosti. Snad teprve naše fotografie naše hostitele v této společnosti přesvědčily, že jsme v oblasti služeb pro zrakově postižené za těch více než 10 let v České republice udělali kus poctivé práce. S touto společností lze spolupracovat v oblasti péče o seniory.

Webové stránky rakouských nevidomých jsou poměrně rozmanité:

Rakouská unie nevidomých deklaruje spolupráci s německou, dánskou, francouzskou, italskou a portugalskou unií nevidomých a také s Evropskou unií nevidomých.

Na internetových stránkách Rakouské unie nevidomých najdete i kontakty na firmy, zabývající se dodávkou kompenzačních pomůcek na bázi PC.

Najdeme tam i řadu odkazů na knihovny pro nevidomé zejména v německy mluvících zemích. Na stránkách se objevuje typický panáček s bílou holí v modrém poli, avšak zrakově postižení se v německy mluvících zemích označují spíše znakem jiným: tři černé puntíky uspořádané do trojúhelníku ve žlutém poli. Zrakově postižení jej nosí na rukávech svých oděvů. Znak Rakouské unie nevidomých má podobný motiv. Společnost pro pomoc nevidomým a slabozrakým Rakouska mají ve znaku mají kresbu oka ve žlutém poli.

znak nevidomého v německy mluvících zemích   logo HBSO

logo Blickkontakt Za zmínku stojí ještě Zájmový spolek vidomých, zrakově postižených a nevidomých Blickkontakt, který v roce 1993 založili 3 lidé. Jedním z odkazů na jejich internetových stránkách je propagace pouze textově orientovaných webů pod heslem "Dostupnost - jednoduše pro všechny".

Hlavním cílem sdružení je podporovat sociální postavení lidí s postižením, a to především z pohledu rovnosti příležitostí, rovnoprávnosti a samozřejmého podílení se na životě společnosti ve všech oblastech. Blickkontakt pracuje především s dětmi a mládeží, u nichž se může počítat s nezaujatostí vůči ostatním lidem.

Blickkontakt je autorem následujících projektů:

Projekt škola:
1. krokem je výměna informací na školní půdě, která se realizuje prostřednictvím návštěv zdravotně a především zrakově postižených ve školkách a školách, ale i na pedagogických a sociálně zaměřených akademiích.
Práce ve školách má několik důležitých aspektů:

Projekt Pedalkontakt
Projekt je založen na spolupráci s Ministerstvem pro rodinu a justičními institucemi a vede k oboustranné integraci:

Projekt běží už roky a napomáhá zdravým i postiženým lidem odstraňovat bariery ve vzájemném kontaktu.

Projekt Hmatové plány Vídně pro nevidomé lidi:
Autorem je Michael Krispl, který je sám nevidomý. Vychází z přesvědčení, že co je samozřejmé pro vidící, musí být samozřejmé i pro zrakově postižené. Proto s několika dalšími nevidomými, ale i vidomými lidmi, vytvořil elektronickou verzi plánů, které byly vyřezány do dřevěných plátů. Aby byly tyto plány co nejpřesnější, byly vypracovány na frézách řízených počítačem.


Vyhledávání


Regionální střediska


Facebook


Dobrovolnictví

Máme akreditaci Ministerstva vnitra ČR v oblasti dobrovolnické služby.



Odborná praxe

Nabízíme praxi studentům sociálních, speciálně pedagogických či výtvarných oborů (VŠ, VOŠ).



Dárci


Děkujeme za podporu.


Pravidelně nás dotují


Doporučujeme



Dotazy

Veškeré připomínky zasílejte na adresu webmaster@tyflocentrumbrno.cz
K jakémukoliv užití textů a obrázků, uveřejněných na tomto serveru, je třeba souhlas provozovatele.
Prohlášení o přístupnosti © TyfloCentrum Brno, o.p.s. 2002-20
Hostováno na WEDOS.CZ