Na start 5. ročníku tradiční brněnské soutěže v prostorové orientaci a samostatném pohybu pro nevidomé, která každoročně připomíná blížící se Den bílé hole, se postavilo 22 soutěžících z celé republiky. Mezi nimi byli i tři soutěžící vidící, kteří si zkusili celou trasu projít s klapkami na očích. Když jsme se soutěží zavítali do městské části Brno-Chrlice, neváhali jsme ani na okamžik s výběrem organizačně-technického zázemí, které nám poskytl Ústav sociální péče pro zrakově postižené. Organizátoři a účastníci byli opravdu přátelsky a s veselou muzikou přivítáni již ve vstupním vestibulu. K dispozici jsme měli prostorný sál ve třetím patře. Naprosto vzorná byla péče zaměstnanců ústavu, nikoho nenechali bez pomoci.
Soutěž byla již potřetí zařazena mezi akce Brněnských dnů pro zdraví. Slavnostního zahájení se zúčastnili
Ta byla nejvíce zvědavá, jak obstojí 5 soutěžících obyvatel ústavu ve srovnání s těmi, kteří se denně pohybují po ulicích našich měst.
Spoluorganizující brněnský Tyfloservis, který je garantem odborné části soutěže, připravil trasu dlouhou necelý 1 kilometr. Na trase byly opět zařazeny zajímavé disciplíny jako např. jízda na invalidním vozíku, který je uzpůsoben nevidomému vozíčkáři, jízda na duplexu neboli spřaženém dvoukole, které zapůjčil ústav, či disciplína, v níž nevidomí prokazovali, zda umí správně a bezpečně nasedat a vysedat z auta. Do soutěže byly dále zařazeny i dvě varianty tzv. Kimovy hry, zvuková střelba, hodnocení chůze po schodišti a odhad délky provázku.
A jak celá soutěž dopadla? První místo obsadil a zlatou medaili si odnesl „vynálezce“ tyflomobilů, ředitel TyfloCentra Olomouc, Honza Příborský. Našich novodobých brněnských tyflomobilů se zúčastnil poprvé a dá se s nadsázkou říci, že přišel, viděl a zvítězil. Se stříbrnou medailí odcházel nestor našich soutěží, který ještě ani jeden ročník nevynechal a mnohokrát zvítězil, nejstarší účastník, pan Viktor Sedlář z Kladna. Bronz přináleží Petru Veselému z Prahy, který se v loňském roce zúčastnil poprvé a po oba ročníky se umístil na medailových pozicích. Neoblíbené čtvrté místo letos obsadil loni nejúspěšnější Ján Budzák z Lanškrouna a na pátém místě se umístil Miroslav Klemera z ÚSP Chrlice. Soutěž ale byla poměrně vyrovnaná. Z maximálně možných 75 bodů získal vítěz 64 a první polovina soutěžících získala více než 40 bodů. Nejkratšího času dosáhl bronzový Petr Veselý, který trasu ušel za hodinu a sedm minut, nejdéle šel trasu hluchoslepý Honza Pavlíček, který se umístil na 8. místě. Z nevidomých žen byla nejúspěšnější Lenka Kočová z Brna (9. místo). Soutěž měla dokonce zahraniční účastnici Marii Kalio, která trasu absolvovala s klapkami na očích a umístila se na šťastném 13. místě. Třeba o svých zážitcích bude vyprávět doma ve Finsku. I přes soutěžní charakter akce vždy zdůrazňujeme, že více než kde jinde právě zde platí, že není důležité vyhrát, ale zúčastnit se.
Nejlépe se soutěžícím vedlo v jízdě na invalidním vozíku uzpůsobeném pro nevidomé, nejvíce problémů jim činilo udržení přímého směru chůze, což potvrzuje potřebu vodicích linií, ať už umělých či přirozených, v ulicích našich měst. Vysoké ohodnocení také soutěžící dostávali ve dvou variantách tzv. Kimovy hry (v té první měli poznat, který předmět ze stolu zmizel a ve druhé, který předmět byl přemístěn). Zajímavostí je, že mnozí soutěžící nepoznali kolíček na prádlo. Na trase opět na bezpečnost soutěžících dohlíželi brněnští městští strážníci a pomáhali i studenti, kteří byli připraveni zasáhnout v případě nouze. S organizačním zabezpečením pomohla odbočka Brno-střed a členové sportovního sdružení Tandem Brno. Všem za pomoc patří upřímné poděkování.
Máme za sebou opět jeden vydařený tyflomobil, který dokreslilo na počátek října nezvykle teplé babí léto. Na shledání na 6. ročníku soutěže TyfloBrno v některé z dalších městských částí Brna se už těšíme 30. 9. 2006.
Jedna z variant říká, že jméno dnešní městské části poukazuje na její přirozenou polohu. Městská část Brno - Chrlice leží v nížině, kde protékají řeky Svitava a Švancara. Ty se každoročně na jaře rozvodnily a vychrlily spoustu vod.
Tzv. Chrlický zámek stojí v místech někdejší tvrze, která se připomíná v r. 1561 a v témže roce zde byl postaven olomouckými biskupy zámek. Budova pak byla několikrát přestavována. Její jádro tvoří barokní přestavba, kterou v první polovině 18. století uskutečnil M. Grimm. Koncem první světové války zanedbaný lovecký zámeček brněnského arcibiskupa v Chrlicích kupuje Spolek péče o slepé v zemi Moravskoslezské a zřizuje v něm pracovní ústav slepců. Od samého počátku je péče zaměřena na pracovní výchovu, v té době na košíkářské a kartáčnické výrobky, ústav se stává finančně soběstačným, zaměstnává a ubytovává 50 až 100 nevidomých lidí.
V roce 1946 přechází ústav pod správu státu, postupně se mění charakter pracovního ústavu na podobu domova důchodců, problematika péče o nevidomé postupně ustupuje do pozadí.
Změny po listopadu 1989 a rozpad Československa vedou k návratu k původnímu poslání. Ministerstvo práce a sociálních věcí rozhoduje o celkové rekonstrukci a dostavbě ústavu, přípravné práce jsou zahájeny v roce 1995. V letech 1996 až 2002 se realizuje náročná přestavba za plného provozu. Technické řešení přestavby vedlo ke zvýšení komfortu ubytování a obnovují se dřívější tradice v poskytování specializovaných služeb zrakově postiženým občanům.
Ústav sociální péče pro zrakově postižené v Brně - Chrlicích zřizuje Ministerstvo práce a sociálních věcí ČR. Zařízení má 120 lůžek a je určeno pro denní, přechodný nebo celoroční pobyt zrakově postižených lidí starších 18 let.
Obyvatelé jsou umístěni podle svých schopností na různá oddělení. Jsou zde k dispozici moderně vybavené 1-lůžkové a 2-lůžkové pokoje se sociálním zařízením.
(vybráno z publikace Chrlice, vydané u příležitosti 940. výročí zmínky o Chrlicích a doplněno některými informacemi z webových stránek Ústavu sociální péče pro nevidomé).
Všem moc děkujeme.
Start soutěže nevidomých TyfloBrno 2005 před vchodem do ÚSP Chrlice (zleva starosta Chrlic, ing. Kučera; členka Rady města Brna, Dr. Javorová; ředitelka ÚSP Chrlice, Mgr. Křiváková; budoucí vítěz, J. Příborský; poslanec parlamentu ČR, Dr. Bartoš; prezident SONS ČR, Mgr. Pešák; v popředí první soutěžící Lenka Kočová a ředitelka pořádajícího TyfloCentra Brno, Dr. Bubeníčková)
Nabízíme praxi studentům sociálních, speciálně pedagogických či výtvarných oborů (VŠ, VOŠ).
Děkujeme za podporu.
Veškeré připomínky zasílejte na adresu webmaster@tyflocentrumbrno.cz
K jakémukoliv užití textů a obrázků, uveřejněných na tomto serveru, je třeba
souhlas provozovatele.
Prohlášení o přístupnosti © TyfloCentrum Brno, o.p.s. 2002-20
Hostováno na WEDOS.CZ