leden 2001: společnost nemá zaměstnance, pro budoucí pracovně právní vztahy ve společnosti je ze SONS uvolněno pět pracovníků. Úřad práce Brno-město přislíbil od února dotaci ve výši minimální mzdy pro čtyři pracovníky, z toho pro Centrum pomůcek a služeb tři pracovníci a pro Centrum služeb jedna pracovnice. Tito pracovníci v lednu dobrovolně pokračují v činnostech převzatých od našeho zakladatele, aby nedošlo k přerušení kontinuity v poskytování služeb klientům;
únor 2001: společnost má první 4 zaměstnance, na které dostává od ÚP Brno minimální mzdu, pracovníci rozjíždí činnost společnosti v nových podmínkách;
březen - duben 2001: Úřad práce Blansko přispívá na mzdu dalšímu pracovníkovi, uvolněnému ze SONS; probíhá nábor dalších pracovníků, práce na konkrétní podobě budoucího Denního centra sociálních služeb;
květen - červen 2001: nástup nových pracovníků, jejich zácvik a zaškolování, příprava programu pro dobu hlavních prázdnin a především programu pro podzim 2001;
červenec - srpen 2001: prázdninový program, účast na rekondičních pobytech pro nevidomé a slabozraké;
září - prosinec 2001: zahájení podstatné části programu Denního centra.
V Zakládací listině je definován v článku III druh poskytovaných služeb, které mají ryze neziskový a obecně prospěšný charakter. Poskytování těchto služeb je hlavní činností společnosti. Doplňková činnost společnosti není definována. Z tohoto důvodu jsou hlavním vnějším zdrojem financování společnosti účelové dotace.
Z článku III Zakládací listiny vyplývá:
Hlavní cílovou skupinou klientů jsou těžce zrakově postižení občané
Hlavním posláním společnosti je poskytování komplexu sociálních služeb
zrakově postiženým občanům, a to zejména služeb sociální intervence pro zvyšování samostatnosti a integrace do společnosti s doplňujícími prvky služeb sociální péče.
Společnost poskytuje poradenství všeobecné, sociálně-právní, pracovně-právní a odborně-technické; hlavní náplní činnosti jsou vzdělávací kurzy v oblasti obsluhy kompenzačních pomůcek, dovednostní a motivační kurzy s doplňkovými formami rehabilitace. Viz. příloha č. 1.
V rámci rehabilitace a rekvalifikace poskytujeme především poradenskou činnost, naše kurzy mají hlavní cíl - napomáhat procesu rehabilitace, v oblasti rekvalifikace jsme v současné době schopni nabídnout rekvalifikační kurz práce s osobním počítačem.
V rámci možností zpřístupňujeme tištěné texty převodem do digitální podoby podle požadavků klientů, k tomuto účelu je vydán ceník prací. Jedná se o symbolickou spoluúčast klienta, která má motivační charakter. Vydáváme vlastní čtvrtletník Chaloupka, s cílem maximální informovanosti našich klientů o naší činnosti.
V oblasti odstraňování architektonických bariér pomáháme zejména v městě Brně odstraňovat bariéry ohrožující nebo znesnadňující samostatný pohyb a orientaci zrakově postižených, ke komunikaci s klienty slouží telefonní linka dispečinku se záznamníkem. Při odstraňování architektonických bariér spolupracujeme s Tyfloservisem a se Sdružením pro životní prostředí zdravotně postižených.
Odstraňování informačních bariér se děje několikerým způsobem:
V oblasti úpravy pracovišť pro zrakově postižené občany jsme schopni zaměstnavatelům poskytnout odborné poradenství, zácvik pracovníků s těžkým zrakovým postižením s kompenzačními pomůckami potřebnými k výkonu povolání. Viz. příloha č.1.
V této oblasti především spolupracujeme s našim zakladatelem a s Pobytovým rehabilitačním a rekvalifikačním střediskem Dědina v Praze; poskytujeme poradenství, spolupracujeme zejména v oblasti depistáže na školeních zaměřených na pracovní uplatnění, vytipováváme možná pracovní místa a možné zaměstnavatele. Viz. příloha č. 1.
Poskytujeme průvodcovskou a předčitatelskou službu, návštěvy seniorů s těžkým zrakovým postižením a poskytujeme základní poradenství a drobnou pomoc v domácnosti, zprostředkujeme potřebné ostatní služby související se zrakovým postižením. Viz. příloha č.1.
Pořádáme klubová posezení, přednášky, exkurze a výlety, kurzy ručních prací a HapAteliér, viz. příloha č. 1.
V této oblasti podle požadavků přijímáme exkurze ze středních a vysokých škol, převážně se zaměřením na sociální, zdravotní a pedagogickou oblast.
V této oblasti poskytujeme pomoc i lidem s jiným než zrakovým postiženým, zejména občanům se specifickými potřebami při práci s PC, např. občanům s těžkým motorickým postižením horních končetin, neslyšícím schopným odezírat nebo s tlumočníkem znakové řeči také organizacím zdravotně postižených; zabýváme se také tvorbou prezentací na webu.
Účastníme se pravidelně výstav a veletrhů, jako např. Invex nebo Rehaprotex, kde prezentujeme problematiku těžce zrakově postižených, způsob účinné pomoci; organizujeme doprovodnou akci Tmavomodrého festivalu - výstavu kompenzačních pomůcek pro zrakově postižené.
Nabízíme praxi studentům sociálních, speciálně pedagogických či výtvarných oborů (VŠ, VOŠ).
Děkujeme za podporu.
Veškeré připomínky zasílejte na adresu webmaster@tyflocentrumbrno.cz
K jakémukoliv užití textů a obrázků, uveřejněných na tomto serveru, je třeba
souhlas provozovatele.
Prohlášení o přístupnosti © TyfloCentrum Brno, o.p.s. 2002-20
Hostováno na WEDOS.CZ