Samostatný pohyb po městě je pro jeho obyvatele s těžkým postižením zraku náročnou a zároveň každodenní činností. Například chůze centrem města může být velmi nepříjemným zážitkem. Samostatný pohyb zde ztěžuje nejen velké množství lidí, ale i řada architektonických bariér. Proto jsme byli rádi, když naše TyfloCentrum, prostřednictvím kolegy Josefa Konečného, oslovili studenti Fakulty architektury VUT v Brně s žádostí o uspořádání zážitkového semináře.
Akce se konala 2. 11. 2009. Seminář byl součástí výuky studentů v rámci kurzu Neviděné město, jehož výstupem má být návrh architektonického řešení oblasti brněnského Hlavního nádraží. Snažili jsme se tedy připravit program "šitý na míru" jejich potřebám. Akce se zúčastnilo sedm studentů a jejich vyučující, pan Ing. Jan Foretník.
Účastníci si vyzkoušeli pohyb v centru města s průvodcem i samostatný pohyb s bílou holí. Mimo jiné "na vlastní kůži" otestovali umělé vodící pásy v podchodu pod Hlavním nádražím, orientaci podle zvukových majáčků nebo chůzi po tramvajovém ostrůvku. Jako doplňkové aktivity měli možnost si vyzkoušet přípravu a konzumaci jídla, seznámit se s vybranými pomůckami pro lidi s těžkým postižením zraku a rozhlédnout se kolem sebe s brýlemi simulujícími různé podoby a stupně zrakového handicapu. K dispozici studentům byly hmatové plánky vybraných částí Brna.
Všechny aktivity účastníci absolvovali pod dohledem lektorů TyfloCentra Brno, kteří dbali na jejich bezpečnost.
Za poskytnutí prostor v Domě pánů z Kunštátu děkujeme Domu umění města Brna.
"Především jsem si osobně vyzkoušela, co je potřeba k tomu, aby se nevidomí mohli vůbec orientovat, dále jsem pak narazila na jisté nedostatky, které bych v (architektonickém) návrhu chtěla odstranit."
"Mnohokrát děkuji za uspořádání zážitkového kurzu, bez jeho konání by fakultní kurz postrádal smysl."
"Příjemné byly všechny aktivity, obzvlášť chůze s bílou holí v terénu, která ve mně osobně sice chvílemi vyvolávala nepříjemné pocity (člověk zvyklý orientovat se téměř výhradně zrakem je najednou vržen do situace, kdy oči použít nemůže, a začne zmatkovat, cítí se být naprosto dezorientovaný…), ale ve výsledku byla nejsilnějším zážitkem z celého kurzu!"
Na tento zážitkový seminář navázalo ještě společné setkání v TyfloCentru, které se uskutečnilo ve čtvrtek 28. ledna 2010. Studenti měli možnost představit svoje architektonické návrhy řešení oblasti Hlavního nádraží, které byly výsledkem jejich školního kurzu „Neviděné město“. I na základě vlastního zkušenosti ze zážitkového semináře kladli ve vypracované studii studenti důraz na tvorbu kvalitních a bezpečných vodících linií, které v současnosti v podchodu skoro chybí. Pracovníci TyfloCentra se studenty jejich návrhy prodiskutovali a velmi ocenili všímavost studentů k ne-vizuálním vjemům. Projevila se například návrhem změny sortimentů obchůdků v podchodu pod nádražím - od levného oblečení a blikajících, hlučících hraček k obchůdkům s oříšky a pekárně.
Věříme, že pro obě strany byla spolupráce zajímavá a přínosná a že studenti svoje zkušenosti zúročí ve své budoucí práci.
Zážitkový seminář pro studenty architektury v Brně, 2. 11. 2009 |
Nabízíme praxi studentům sociálních, speciálně pedagogických či výtvarných oborů (VŠ, VOŠ).
Děkujeme za podporu.
Veškeré připomínky zasílejte na adresu webmaster@tyflocentrumbrno.cz
K jakémukoliv užití textů a obrázků, uveřejněných na tomto serveru, je třeba
souhlas provozovatele.
Prohlášení o přístupnosti © TyfloCentrum Brno, o.p.s. 2002-20
Hostováno na WEDOS.CZ