Návštěvy divadelních představení mají mezi akcemi TyfloCentra ve Znojmě velký úspěch.
Naše služba začíná pro klienty ještě dlouho před samotnou návštěvou představení. Co všechno je tedy potřeba udělat předtím, než vyrazíme s klienty do divadla?
Klienti oceňují nejen to, že jim někdo zajistí a zakoupí vstupenky do divadla, ale především kvalifikovaný doprovod během celého představení. Samotné návštěvě představení předchází příprava na něj, která pro pracovníky TyfloCentra a naše dobrovolníky spočívá v tom, že se klientům snažíme s dostatečným předstihem dodat veškeré informace o daném představení. Naši klienti velmi tyto informace oceňují. Každý z přihlášených klientů obdrží před představením informace v takové podobě, jakou si vybral – zvětšený černotisk, e-mail, zvuková podoba. Pokud klient preferuje ústní povídání , domluvíme se na jeho návštěvě u nás v TyfloCentru a všechny potřebné a dostupné informace mu pracovnice, která má dané představení na starosti po organizační stránce, sdělí. Pokud jsou k dispozici nějaké letáčky či informace o autorech textu, hudby, kostýmů apod. ve znojemském infocentru, snažíme se je pro naše přihlášené klienty vyzvednout a zvětšit tak, aby si je mohli sami (za pomoci optických kompenzačních pomůcek, přečíst). Velmi důležitá je pro nás spolupráce se znojemským infocentrem, odkud čerpáme potřebné údaje. Pracovnice infocentra se nám všemožně snaží vycházet vstříc. Bez jejich spolupráce by byla naše práce mnohem složitější. A teprve po této přípravě, která je dost náročná na čas, se můžeme vydat do divadla a užívat i samotné představení. O tom, co všechno děláme pro naše klienty v divadle samotném v rámci naší služby, jsem již psala na jiném místě.
Tato opera vznikla ze staré české lidové pohádky o bodrém ovčákovi, který s pomocí hubaté a srdnaté venkovské dívky Káči a s přispěním trochu hloupého čerta osvobodí své spoluobčany od roboty u šlechtického panstva. Tuto pohádku poprvé zapsala Božena Němcová v roce 1845 na Chodsku, když sbírala lidové pohádky a pověsti v českých zemích. Na hudbě k opeře Čert a Káča začal Antonín Dvořák pracovat v květnu 1898. Čertem a Káčou začíná posledních 6 let jeho života, kdy se věnuje jen opeře. Dvořák dával přednost opernímu žánru proto, že ji, dle jeho názoru, poslouchají nejširší vrstvy obyvatelstva a to velmi často. Je jeho osmou v pořadí z deseti dokončených oper celkem. Premiéru měla 23.listopadu 1899 v Národním divadle, dirigentem premiéry byl Adolf Čech, režie se ujal František Adolf Šubert (tehdejší ředitel ND).
V této Dvořákově opeře zpívaný text běží plynule, je velmi dramatický, má spád a je spíše dialogického charakteru. Kromě delšího výstupu kněžny na začátku třetího dějství v celé opeře prakticky nenajdeme delší lyrický monolog, který by děj zdržoval. V podání Klicperova divadla z Hradce Králové, které jsme měli dnes ve Znojmě možnost sledovat, se jednalo o skutečně velmi dramaticky pojaté dílo. Na jevišti se střídaly lidové vesnické tance se scénami v pekle s velkou rychlostí, ne vždy obvyklou právě pro operní žánr. Pokud ještě vezmeme do úvahy velmi vydařené kostýmy všech účinkujících a nádherné otáčející se kulisy, máme celý obraz před sebou v jeho dramatičnosti. Čert a Káča měla ve Znojmě prostě spád. Bylo to výborně odehrané, odzpívané a odtančené představení. Bylo se na co dívat, protože kostýmy hýřily barvami i ozdobami. Herci se snažili vtáhnout publikum do děje a tak se stalo, že naše klientka, p. Tomanová, foukala jednomu z čertů jeho pekelný ocas, který mu Káča zákeřně zauzlovala. Po druhém dějství následovala přestávka, během které jsme s našimi klienty navštívili občerstvení v prvním patře divadla a pomohli jsme jim zakoupit si to, na co měli z nabízeného sortimentu chuť. A po třetím dějství byl konec, ale potlesk jakoby ani nechtěl ustat. Opravdu se tleskalo dlouho a od srdce. Bylo to představení pro odpočinek, pro zábavu, přesně se hodilo k tomu, abychom na příjemně prožili páteční večer. A příště nás čeká Evžen Oněgin – v pondělí 30.3.2009
Čert a Káča, divadelní představení ve Znojmě, opera, 27.3.2009 |
Zpět na stránky regionálního pracoviště ve Znojmě
Nabízíme praxi studentům sociálních, speciálně pedagogických či výtvarných oborů (VŠ, VOŠ).
Děkujeme za podporu.
Veškeré připomínky zasílejte na adresu webmaster@tyflocentrumbrno.cz
K jakémukoliv užití textů a obrázků, uveřejněných na tomto serveru, je třeba
souhlas provozovatele.
Prohlášení o přístupnosti © TyfloCentrum Brno, o.p.s. 2002-20
Hostováno na WEDOS.CZ