logo TyfloCentra Brno, o.p.s. - odkaz na úvodní stranu

Slepotou život nekončí...



Testování vhodnosti kompenzačních pomůcek včetně tvorby metodik pro testování, zaškolování a užívání

Jednou z činností, které se v Centru pomůcek a informatiky věnujeme, je i testování vhodnosti kompenzačních pomůcek, tvorba metodik, studií, tutoriálů či překlady zajímavých zahraničních textů. Protože se domníváme, že by mohly tyto texty posloužit i vám, dáváme je zdarma (samozřejmě za předpokladu respektování autorských práv jejich tvůrců) k dispozici.

Naše vlastní tvorba

POSLEPU

Blog Radka Pavlíčka, zaměřený na přístupnost webů s asistivními technologiemi, které handicapovaní uživatelé používají, a na novinky v oblasti speciálního software a hardware pro uživatele s těžkým postižením zraku.

Návod k používání poštovního klienta Thunderbird s odečítačem obrazovky JAWS

Martin Klein, Michal Jelínek a Radek Pavlíček připravili podrobný návod, jak používat poštovního klienta Mozilla Thunderbird (verze 24) s odečítacím programem JAWS.

Srovnání čtecích zařízení ClearReader a ReadEasy

Pepa Konečný připravil srovnání dvou čtecích zařízení, která jsou si vzhledem i funkčností velice podobná. Případným zájemcům o jejich zakoupení by pak mělo toto srovnání poskytnout dostatek informací, které by jim měly napomoci při jejich rozhodování.

Srovnání čtecích zařízení ClearReader a ReadEasy (pdf; 836 kB)

Testování přístupnosti prostředí GNOME se screenreaderem ORCA

Martin Baláž během července a srpna 2010 otestoval přístupnost prostředí GNOME se screenreaderem ORCA. S výsledky jeho testování se můžete seznámit v závěrečné zprávě z testování (pdf; 240 kB).

Mozilla Thunderbird poslepu

S nástupem Windows 7 přišli nevidomí uživatelé o uživatelsky přívětivého a přístupného e-mailového klienta. Do té doby běžně používaný Outlook Express už v tomto operačním systému nelze používat a je nutné sáhnout po některém z dvojice Windows Live Mail či Microsoft Outlook. Řešením také může být open source poštovní klient Mozilla Thunderbird, jehož dlouholetým spokojeným uživatelem je Martin Baláž. Ten o jeho přístupnosti napsal článek Mozilla Thunderbird poslepu.

EasyLink 12 - recenze

Easy Link 12 je přenosný zápisník s hlasovým výstupem a hmatovým výstupem, skládající se ze dvou zařízení. Tím prvním je běžně komerčně dodávaný kapesní počítač typu PDA, druhým pak brailská klávesnice, v případě EasyLink 12 je klávesnice vybavena také dvanáctiznakovým brailským řádkem. Roman Kabelka a Pepa Konečný zařízení vyzkoušeli. Pokud vás zajímá, jak se jim zařízení líbí, přečtěte si recenzi (pdf; 75 kB), v níž své zkušenosti z používání popsali.

Hmatová cvičebnice

Výuka nevidomých osob v obsluze náročných kompenzačních pomůcek na bázi osobního počítače je kvůli chybějící možnosti zrakové kontroly velmi náročná. Nevidomí uživatelé často nemají představu o tom, jak konkrétní objekty v operačním systému MS Windows XP vypadají. Při obsluze se ve velké většině případů orientují podle hlasového výstupu, který zpravidla není schopen poskytnout informaci o rozložení prvků, jejich vzhledu, atp. Tato informace však může v mnoha případech velmi usnadnit pochopení probírané látky.

Naše společnost proto připravila unikátní hmatovou cvičebnici, která může pomoci vašim lektorům i klientům při výuce obsluhy náročných kompenzačních pomůcek na bázi osobního počítače.

NVDA - seznámení s programem

NVDA, neboli NonVisual Desktop Access, je open source odečítač obrazovky pro operační systém Windows. Pokud vás zajímá, jak tento odečítač funguje, doporučuji k prostudování textík NVDA - seznámení s programem, který připravil Honza Pokorný. NVDA si mezi nevidomými uživateli PC získává čím dál větší oblibu kvůli své nulové pořizovací ceně, zpřístupnění všech běžných funkcí při práci s PC, stabilitě a rychlosti či existenci přenosné verze.

Srovnání braillských řádků

Kolektiv pracovníků Centra pomůcek a informatiky připravil srovnání braillských řádků. Jeho cílem je seznámit zájemce s možnostmi, jaké český trh v oblasti mobilních braillských řádků v současnosti nabízí, vyzdvihnout nepříliš zřejmé rozdíly mezi jednotlivými typy a podat základní informace o principu práce s braillským výstupem.

SpeQ - matematický program pro každého

Jirka Fenz připravil recenzi pokročilého vědeckého kalkulátoru SpeQ, který mohou používat i nevidomí uživatelé.

Srovnání OCR programů

Vraťa Bareš s Honzou Pokorným provedli v květnu 2007 srovnání OCR aplikací, které jsou dodávány jako součást kompenzačních pomůcek na bázi osobního počítače pro uživatele s těžkým zrakovým postižením.

Srovnání programů JAWS 8.0 a Window-Eyes 5.5

Jirka Fenz s Michalem Jelínkem připravili srovnání dvou vysoce kvalitních odečítačů obrazovky JAWS 8.0 a Window-Eyes 5.5. Jedná se o první verzi, další úpravy a doplnění jsou v plánu.

Odjinud

Testování přístupnosti webových stránek se screenreaderem JAWS

Překlad článku Using JAWS to Evaluate Web Accessibility.

Jaká nastavení ZoomTextu preferují jeho uživatelé?

Překlad on-line průzkumu, který koncem roku 2007 proběhl na webu společnosti AiSquared.


Vyhledávání


Regionální střediska


Facebook


Dobrovolnictví

Máme akreditaci Ministerstva vnitra ČR v oblasti dobrovolnické služby.



Odborná praxe

Nabízíme praxi studentům sociálních, speciálně pedagogických či výtvarných oborů (VŠ, VOŠ).



Dárci


Děkujeme za podporu.


Pravidelně nás dotují


Doporučujeme



Dotazy

Veškeré připomínky zasílejte na adresu webmaster@tyflocentrumbrno.cz
K jakémukoliv užití textů a obrázků, uveřejněných na tomto serveru, je třeba souhlas provozovatele.
Prohlášení o přístupnosti © TyfloCentrum Brno, o.p.s. 2002-20
Hostováno na WEDOS.CZ